Zmiana trzecia
Uchylony ust. 2 w art. 21 i ust. 10 w art. 28 w ustawie o odpadach
Zapis w uchylonych pozycjach uzależniał wydanie decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami niebezpiecznymi i decyzji zezwalającej na prowadzenie działalności w zakresie odzysku odpadów od posiadania pozwolenia na użytkowanie obiektu lub zakończenia postępowania w sprawie zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Zapis ten utrudniał uzgodnienia i często był zapisem martwym.
Zmiana czwarta
Czas opiniowania wniosków przez właściwy urząd
W przypadku, kiedy przed wydaniem stosownej decyzji zachodzi konieczność uzyskania opinii właściwego urzędu i urząd nie wyda opinii w ciągu 14 dni to obecnie, po zmianie, przyjmuje się, że wydano opinię pozytywną.
Zmiana piąta
Dotychczas zbiorcze zestawienie danych o odpadach należało składać do marszałka województwa do 31 marca za poprzedni rok. Na podstawie zmiany (ust.3 w art. 37), która wejdzie w życie 1 stycznia 2011 roku nowy termin to 15 marca za rok poprzedni.
Zmiana szósta
Środki dyscyplinujące przedsiębiorców w zakresie składania zbiorczych zestawień danych, jak i posiadania wymaganych decyzji, pozwoleń W ustawie o odpadach dodano rozdział 9a - kary pieniężne, w którym za brak wymaganych decyzji, pozwoleń lub informacji związanych z gospodarką odpadami przedsiębiorcy grozi kara od 5000,00 do 10000,00 zł. Karę wymierza WIOŚ. Natomiast za brak prowadzenia wymaganej ewidencji odpadów i za brak przekazywania zbiorczego zestawienia danych grozi kara 10000,00 zł. W tym przypadku karę wymierza marszałek województwa. Należy pamiętać, że w razie stwierdzenia nieprawidłowości w sposobie gospodarowania odpadami Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska lub Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ustali termin usunięcia tych nieprawidłowości. W razie nie wywiązania się z tego terminu WIOŚ lub PWIS wstrzyma, w drodze decyzji, działalność związaną z wytwarzaniem odpadów, odzyskiem odpadów, unieszkodliwianiem, zbieraniem lub transportem odpadów. Obecnie sprecyzowano termin wstrzymania działalności, który nie może być późniejszy niż rok od dnia doręczenia decyzji, ale takim decyzjom WIOŚ lub PWIS może nadać również rygor natychmiastowej wykonalności. Oczywiście po stwierdzeniu, że ustały przyczyny wstrzymania działalności, na wniosek zainteresowanego, w drodze kolejnej decyzji, WIOŚ lub PWIS wyrazi zgodę na podjęcie wstrzymanej działalności.
Komentarze (0)