
Czynniki wpływające na korozję elementów konstrukcji montowanych na pojazdach wielkokołowych i szynowych
Producenci powłok lakierniczych często spotykają się z reklamacjami związanymi z pojawiającymi się ogniskami korozji na elementach pojazdów wielkokołowych czy też szynowych, gdzie pierwszym zarzutem jest “zły system lakierniczy”. W większości przypadków udałoby się tego uniknąć gdyby były przestrzegane podstawowe zasady podczas procesu zabezpieczania elementów konstrukcji i ich późniejszego montażu.
Oto niektóre czynniki mające znaczący wpływ na daleko idącą w skutkach korozję.
Nieprawidłowe składowanie elementów konstrukcji
W większości przypadków elementy konstrukcji oraz blachy składowane są na dworze pod “gołym” niebem, gdzie narażone są na działanie czynników atmosferycznych powodujących korozję, której usunięcie przed malowaniem jest praktycznie niemożliwe, szczególnie w miejscach przestrzeni między blachami spawanymi punktowo.
- wilgotność powietrza
- skład jakościowy i ilościowy atmosfery
- temperatura
- stan fizykochemiczny powierzchni metalu
- czas przebywania warstewki wilgoci (elektrolitu) na powierzchni metalu
- pyły, piasek
- opady atmosferyczne
- ciśnienie powietrza
Aby zabezpieczyć je przed wpływem korozyjnych czynników atmosferycznych zaleca się gruntowanie elementów konstrukcji podkładem epoksydowym. Zazwyczaj producenci antykorozyjnych gruntów epoksydowych dopuszczają składowanie elementów zagruntowanych w pomieszczeniu zadaszonym.
Przygotowanie powierzchni konstrukcji
Czynnikiem decydującym o jakości pokryć malarskich i ich trwałości jest właściwe przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Efekt oczyszczenia podłoża zależy od doboru właściwej metody czyszczenia, która powinna uwzględniać zarówno charakter zanieczyszczeń, jak i wymagania poszczególnych wyrobów lakierowych co do sposobu przygotowania powierzchni do malowania. Przygotowanie powierzchni metalowych pod powłoki malarskie polega na usunięciu z nich zanieczyszczeń i nadaniu im odpowiedniej chropowatości. Staranne oczyszczenie powierzchni zapewnia możliwość pełnego uzyskania przyczepności do podłoża. Nadanie natomiast odpowiedniej chropowatości zwiększa powierzchnię styku farby z podłożem. Trwałość powłoki malarskiej jest tym większa, im dokładniej usunięto z powierzchni metalu wszelkie zanieczyszczenia. Zatem wraz ze wzrostem agresywności środowiska, dla którego przeznaczony jest wyrób, wzrastają również wymogi co do przygotowania powierzchni do malowania.