Ścieki i odpady ciekłe z obróbek chemicznych
Przypadki, w których firma odprowadza ścieki z linii przygotowania powierzchni do systemów kanalizacyjnych i konieczne uregulowania prawne omówiliśmy w poprzednich artykułach. Wiele małych firm natomiast nie posiada oczyszczalni ścieków i instalacji obróbczych, a procesy przygotowania prowadzi w zamkniętych zbiornikach bezodpływowych lub np. w niedużych myjkach natryskowych, które z racji na konstrukcję nie kwalifikują się w myśl przepisów środowiskowych jako instalacja. W takim przypadku zagospodarowanie zużytych kąpieli czy wód płuczących odbiega od typowej gospodarki ściekowej.
Przede wszystkim należy pamiętać, że w takiej sytuacji absolutnie nie wolno odprowadzać żadnych ścieków produkcyjnych do kanalizacji miejskiej, nawet jeżeli posiadamy umowę na odbiór ścieków socjalno-bytowych. Na wprowadzanie ścieków poprodukcyjnych konieczne jest bowiem uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego oraz odpowiedniej umowy z gestorem sieci kanalizacyjnej. Żadnych cieczy obróbczych lub kąpieli płuczących nie wolno również odprowadzać bezpośrednio do gruntu, ale ten temat nie wymaga chyba nawet dalszego wyjaśniania.
W tym miejscu należy jednak pamiętać, że to takie same odpady jak każde inne i w przypadku przekroczenia łącznie rocznego limitu 1 Mg dla odpadów niebezpiecznych konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, w przypadku kiedy prowadzimy instalację.
Komentarze (0)