• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 6

    Norma EN ISO 12944-5 zaleca następującą procedurę doboru systemu malarskiego:

    - Określić kategorię korozyjności środowiska (makroklimat), w którym konstrukcja będzie zlokalizowana (patrz EN ISO 12944-2).

    - Ustalić, czy istnieją specjalne warunki (mikroklimat), które mogą zwiększać kategorię korozyjności (patrz EN ISO 12944-2).

    - Zajrzeć do załącznika A w celu znalezienia stosownej tablicy dla określonej kategorii korozyjności.

    - Zidentyfikować w wybranej tablicy systemy malarskie o wymaganej trwałości.

    - Wybrać jeden optymalny system, biorąc pod uwagę metodę przygotowania powierzchni, która będzie zastosowana.

    - Skonsultować się z producentem farby w celu potwierdzenia wyboru i określenia, który dostępny w handlu system malarski odpowiada wybranemu z normy systemowi malarskiemu.


    Rysunek 1. Tabela doboru - SYSTEMY „K” TEKNOS - Odpowiedniki systemów „S” wg PNEN ISO 12944-5 z 1998 r. (fragment).


    W tych sześciu punktach skoncentrowała się wiedza pokoleń specjalistów od zabezpieczeń antykorozyjnych wielu krajów europejskich. Oprócz elementarnej i sprawdzonej wiedzy dotyczącej całego procesu zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji, ze stron normy kierują oni do nas inne, bardzo wyraźne ustrzeżenie: „Aczkolwiek ISO 12944 nie dotyczy zagadnień finansowych i kontraktowych, zwraca się uwagę na fakt, że niestosowanie się do wymogów i zaleceń podanych w niniejszej normie może prowadzić do niewystarczającej ochrony antykorozyjnej, a w rezultacie do poważnych konsekwencji finansowych”.

    Jest to istotne zwłaszcza dzisiaj, kiedy „radosna twórczość” w postaci osłabiania zestawów ochronnych, obniżania ich grubości, aby tylko „urwać” coś z kosztów wyceny prac antykorozyjnych w wielu przypadkach doprowadza do wad systemów, obniżenia ich trwałości eksploatacyjnej, przyspieszonych napraw systemów i kosztownych reklamacji, wielokrotnie przekraczających „zyski”, jakie chciano osiągnąć potaniając koszty prac.


    Jak prawidłowo dobrać system ochronny, pokażemy na przykładzie. W tabeli 3 pokazano fragment „Tablicy A3: Systemy malarskie dla kategorii korozyjności C3 normy EN ISO 12944-5:1998”. Norma EN ISO 12944-5:1998 oznacza pokazane w niej systemy symbolami:

    [„S” „numer1”. „numer2”] np. S3.21, nowsza wersja normy - EN ISO 12944-5:2007 swoje systemy oznacza symbolami: [„A” „numer1”. „numer2”], np. A3.11. Tego typu numery systemów malarskich mogą być przywoływane, np. w projektach zabezpieczeń antykorozyjnych.

    Na przykładzie zaznaczonego na żółto systemu S3.21, zbudowanemu z gruntu epoksydowego wysoko pigmentowanego cynkiem lub poliuretanowego wysoko pigmentowanego cynkiem, międzywarstwy epoksydowej i farby nawierzchniowej poliuretanowej - o oczekiwanej trwałości „długiej” (High), tj. ponad 15 lat w środowisku kategorii korozyjności C3, pokażemy jak znaleźć konkretne produkty rynkowe.

    Tagi: Teknos,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...