• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    1221para_002.jpg

    Nasycona para całkowicie usuwa kurz, pozostałości prac szlifierskich i odciski palców z elementów z tworzywa sztucznego przed ich lakierowaniem, następnie strumień powietrza osusza powierzchnie.


    Efektywne oczyszczenie parą i powietrzem

    Dobry efekt oczyszczania opiera się na współdziałaniu nasyconej pary z prądem powietrza o bardzo dużej prędkości. Kiedy strumień pary wychodzi z dyszy, łączy się z ogrzanym powietrzem o przyspieszonej prędkości i w sposób ukierunkowany jest prowadzony na powierzchnię przeznaczoną do oczyszczenia. Duże prędkości przepływu powietrza oraz właściwości pary nie pozwalają na wymieszanie się obu mediów. Zawartość cieczy w parze jest dostosowywana do zadania oczyszczania bądź zabrudzenia. Przykładowo, do usuwania oleju stosuje się parę mokrą, która w taki sposób zmienia lepkość oleju, że ulega on rozbiciu na bardzo drobne kropelki. Następnie wspólnie z cząsteczkami zanieczyszczeń kropelki są zdmuchiwane z powierzchni elementu konstrukcyjnego przez prąd powietrza. Osuszanie również jest realizowane wskutek działania prądu powietrza o bardzo dużej prędkości.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ponieważ oczyszczanie odbywa się tylko w jednym lub dwóch etapach, w porównaniu do tradycyjnych metod skraca się czas taktowania, podczas gdy produktywność wzrasta. Technologia EcoCSteam również "zbiera punkty" za bycie ekonomiczną dzięki niskim kosztom inwestycji. W przypadku kosztów eksploatacyjnych z jednej strony pojawiają się oszczędności, ponieważ nie jest wymagane użycie ani środków chemicznych, ani kąpieli z filtracją, a z drugiej strony przez wysoką łatwość w obsłudze i "dyspozycyjność".

    1221para_003.jpg

    Para mokra zmienia lepkość oleju w taki sposób, że ulega on rozbiciu na bardzo drobne kropelki, które wraz z cząsteczkami zanieczyszczeń są następnie zdmuchiwane z powierzchni elementu konstrukcyjnego przez prąd powietrza.


    Technologia sprawdzona w produkcji seryjnej

    Technologia EcoCSteam w produkcji seryjnej w przemyśle motoryzacyjnym funkcjonuje już od końca 2010 r. Pierwsze urządzenie znajduje się u renomowanego amerykańskiego producenta silników i czyści zbiorniki oraz błotniki (Fender) z metalu przed operacją lakierowania. Rozstrzygającym czynnikiem, który oprócz efektów oczyszczania oraz suszenia wpłynął na decyzję o zakupie technologii, był brak konieczności stosowania chemicznych środków czyszczących. Proces następuje automatycznie z wykorzystaniem robota wyposażonego w dwie dysze na parę i powietrze. Za elastyczne i dostosowane do detali oczyszczenie odpowiadają zapisane w układzie sterowania specjalne programy. Usunięte zabrudzenia dostają się w laminarnym przepływie powietrza z kabiny roboczej do urządzenia filtracyjnego. W międzyczasie przedsiębiorstwo to złożyło zamówienie na drugie urządzenie. Technologia EcoCSteam zagościła już także w przemyśle tworzyw sztucznych, na przykład u jednego z francuskich poddostawców w branży samochodowej, który stosuje ją od około sześciu miesięcy do oczyszczenia części z tworzywa sztucznego przed lakierowaniem. Z komponentów wykonanych z materiałów kompozytowych w pełni usuwany jest kurz, pozostałości prac szlifierskich i odciski palców. Do tego celu oczyszczania dwie kabiny wyposażono w roboty, co przy bardzo krótkich czasach taktowania umożliwiło podwojenie wydajności. Ze względu na przekonywujące rezultaty i duże oszczędności poddostawca w branży motoryzacyjnej złożył kolejne zamówienie.


    Doris Schulz

    Tagi: czyszczenie,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...