Pasta AS61 jest pastą do zastosowań przemysłowych, ale również doskonale sprawdza się przy pracy z narzędziami w postaci pasów polerskich filcowych oraz wraz z agresywnymi futrami. Jest to produkt o doskonałej relacji ceny do uzyskiwanej jakości. W przypadku małych firm, gdzie proces polerowania odbywa się głównie przy użyciu polerek ręcznych, firma PolishStyl poleca zestawy mleczek polerskich o różnej agresywności oraz różnym stopniu nabłyszczenia. Do wyboru mamy kilkanaście produktów (fot. 3), z których na główną uwagę zasługuje kilka z nich, a mianowicie produkt o nazwie FG500, IP2000, PF2200 oraz SF4000. Każdy z tych produktów różni się od siebie charakterystyką pracy, uzyskanym efektem oraz użytym do polerowania narzędziem. Dobór narzędzia do poszczególnego produktu w pewnej mierze uzależniony jest od przyzwyczajeń operatora polerki, ponieważ część pracowników preferuje do pracy futra, a druga część narzędzie w postaci gąbki polerskiej. Dlatego firma PolishStyl przygotowała zestawy narzędzi dla obu rozwiązań (fot. 4) i (fot. 5). W przypadku futer należy zaznaczyć, iż jest to produkt pochodzenia naturalnego pozyskiwany z wysokiej jakości wełny merynosa australijskiego, dodatkowo część produktów wyposażona jest w specjalną podkładkę odprowadzającą ciepło. Natomiast w przypadku gąbek polerskich Fresh Pad, firma Polishstyl, jako jedyna, wprowadziła na rynek krajowy produkt o grubości 5 mm charakteryzujący się doskonałymi właściwościami ściernymi oraz możliwością idealnej kontroli pracy przy zachowaniu maksimum higieny pracy.
W zależności od koloru powierzchni, jaki jest polerowany oraz jakości, którą chcemy uzyskać, proces polerowania mleczkami PolishStyl można podzielić dwa, trzy lub cztery etapy. Dwa etapy w przypadku jasnych kolorów lub elementów drugorzędnych. Trzy lub cztery etapy w przypadku kolorów ciemnych o głębokiej głębi kolorów oraz elementów, gdzie jakość ma pierwszorzędne znaczenie.
Etap 1. Polerowanie wstępne. Przy użyciu mleczka polerskiego FG500 oraz futra białego lub gąbki białej. Podczas tego procesu usuwane są resztki śladów po matowaniu powierzchni materiałem ściernym. W trakcie polerowania produktem FG500 uzyskujemy wstępne nabłyszczenie powierzchni do stopnia połysku około 70-80 gloss. Z uwagi na to, iż użyte w tym etapie mleczko ma dość duże właściwości ścierające, szlifowanie powierzchni można zakończyć już granulacją P1500.
Etap 2. Polerowanie zasadnicze. Przed przystąpieniem do polerowania zasadniczego warto zawsze skontrolować efekt poprzedniej pracy, jak również usunąć z powierzchni urobek poprzedniej pasty. W tym celu firma PolishStyl rekomenduje produkt o nazwie Top Inspection (fot. 6), który doskonale usuwa resztki past z powierzchni, dając rzeczywisty wgląd w efekt naszej pracy. Czyszczenia powierzchni powinno dokonywać się przy użyciu delikatnych ściereczek z mikrofibry. Proces polerowania zasadniczego wykonuje się mleczkiem polerskim IP2000 lub PF2200 przy użyciu futra o mniejszej agresywności lub gąbką średniej twardości kolor niebieski. Zadaniem polerowania właściwego jest usunięcie z powierzchni delikatnych rysek oraz nabłyszczenie powierzchni. Większość osób kończy na tym etapie proces polerowania, jednakże w przypadku ciemnych kolorów na powierzchni dostrzec można hologramy w postaci mlecznych smug oraz nieregularnego odbicia światła.
Komentarze (0)