• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Strona 2 z 2

    Acp oferuje wyjątkowo efektywną technologię oczyszczania bazującą na opatentowanym rozwiązaniu dwuelementowych okrągłych dysz. Poprzez złożony proces mechaniczno-chemiczny oraz dzięki termalnej reakcji nietoksyczny, niepalny zamrożony dwutlenek węgla usuwa stałe i powłokowe zanieczyszczenia dzięki bezwodnemu, bezodpadowemu nieabrazyjnemu procesowi. Ciekły dwutlenek węgla osiągając wylot dyszy tworzy mieszaninę lodu i gazu, która to stanowi główny rdzeń czyszczący. Kierując impakt uderzenia na czyszczoną powierzchnię drobinki lodu topią się i wyparowują. Impuls sublimacji powoduje, że zanieczyszczone cząsteczki metalu lub plastiku są odrywane od powierzchni i wynoszone poza detal. Miękkość kryształków lodu zapewnia delikatny i jednorodny efekt oczyszczania nawet na wrażliwych i kruchych powierzchniach elementów sensorów.

    1196optymalne_002.jpg

    Kryształki suchego lodu zapewniają delikatne i powtarzalne oczyszczanie na wrażliwych oraz kruchych powierzchniach czujników.


    Badanie procesu w warunkach sterylnego otoczenia


    Testy oczyszczania na potrzeby czujników zostały przeprowadzone w warunkach zaadaptowanych na potrzeby firmy Sensata. Aby zmniejszyć wpływ środowiska zewnętrznego na wyniki testów, acp zaproponowało przeprowadzenie finałowych badań przy użyciu sprzętu placówki naukowej - Ultraclean Technology and Micromanufacturing Department of the Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation (IPA) w Stutgardzie w Niemczech. - IPA nie tylko zaoferował warunki sterylnego pomieszczenia chroniąc proces przed wpływem zewnętrznych zanieczyszczeń podczas, jak i po procesie oczyszczania lecz również oddał do użytku sprzęt spełniający normy dla oczyszczania według VDA 19 w zgodzie z ISO 16232 - wyjaśnia Sander Slaa. - Testy te pokazały, iż jesteśmy w stanie osiągnąć wymagany poziom oczyszczania w powtarzalny sposób. - Oczyszczone sensory po ostatecznej inspekcji są pakowane do wysyłki - mówi Dennis Giesen. - Bazując na naszym doświadczeniu w oczyszczaniu wysokociśnieniowych czujników, wiemy iż manualne działania z oczyszczonymi elementami sprzyjają ryzyku ponownemu zabrudzeniu.

    1196optymalne_003.jpg

    Po oczyszczeniu sensory układane są na specjalnie zaprojektowanych tackach, które to podawane są przez kolejną jednostkę.


    Koncepcja w pełni zautomatyzowanego procesu


    Acp, jak i Day4 ecoTec, firma automatyczna, która jest częścią grupy ACI-Group, wdrożyła dopasowany do potrzeb klienta projekt spełniający wszystkie wysokie wymagania. Rozwiązania Sensata z Malezji bazują na standardzie modułów 3 × 1,5 metra (10 × 5 ft) obsługujących proces oczyszczania suchym lodem. Ten hermetyczny układ zawiera zestaw filtrów dla oczyszczania powietrza zasilającego jak również zmontowany jest w czystym otoczeniu. Dodatkowo jest on wyposażony w system przygotowujący media do procesu - ciekły dwutlenek węgla oraz sprężone powietrze. Elektryczny i pneumatyczny system kontroli jest w pełni zintegrowany i stanowi układ łatwy do adaptacji tzw. plug and play. System bezpiecznego załadunku jest zaprojektowany tak aby dokonywać ścisłej separacji pomiędzy elementami czystymi i zabrudzonymi. Sensory wyczuwają czy linia jest załadowana poprawnie i następnie blokują detale w stałej pozycji. Jednostka załadunku wyposażona w odpowiedni zestaw narzędzi pobiera dwa czujniki w jednej operacji, transportuje je do strefy oczyszczania i przekazuje poprzez odpowiednie chwytaki. Z tego miejsca każdy sensor obsługiwany jest poprzez dwie dysze wypuszczające ultradrobne kryształki lodu pod odpowiednio ustalonym kątem. Sensory w określonym czasie obracają się odsłaniając kolejne płaszczyzny do oczyszczania. Optymalny proces przygotowania powierzchni gwarantuje ciągły monitoring działania dysz. Oderwane cząsteczki zanieczyszczeń są odbierane poprzez moduł wywiewu powietrza. Po zakończonym procesie chwytaki ponownie odbierają elementy. Oddzielny system załadowczy i rozładowczy jest kluczowym rozwiązaniem zapewniającym brak możliwości ponownego zabrudzenia już oczyszczonych detali. Oczyszczone sensory są automatycznie układane na specjalnie zaprojektowanych tacach, które to podawane są przez inną jednostkę załadowczą. Cały proces zajmuje około 10 sekund. Możemy więc mówić o wydajności procesu 5 sekund/jeden sensor. - Porównywaliśmy oferty różnych dostawców i uważamy, iż jedynie firma acp jako jedna z niewielu może zaproponować satysfakcjonujące rozwiązania techniczne - podsumowują Sander Slaa i Dennis Giesen.

    1196optymalne_004.jpg

    Urządzenie czyszczące składa się ze standardowego modułu 3 × 1,5 metra (10 × 5 ft) zawierającego dysze zamrożonego CO2, układu filtrów z nadmuchem świeżego powietrza jak i stacji przygotowawczej dla ciekłego dwutlenku węgla, jak i sprężonego powietrza.


    Wynikiem tej decyzji jest fakt, iż już teraz Sensata pracuje z nowymi projektami na urządzeniach i technologii acp i Day4 ecoTec.


    Doris Schulz

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...