• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(97)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Normy/Prawo

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 2 z 7

    Przepływ ścierniwa i jego przepływ masowy zależy od rodzaju, ilości i wielkości ścierniw, ciśnienia i ilości powietrza oraz stosunku objętościowego ilości (np. wg Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, 1 m3 powietrza do ilości 1 dcm3 ścierniwa), prędkości wypływu powietrza z dyszy i rodzaju oraz stanu dyszy, ilościowej objętości podawanego powietrza i wymiarów węży oczyszczarek oraz ilości złączek i krzywizn węży.


    Wpływ kąta obróbki strumieniowo-ściernej


    Wykazano, że istnieje pewien zakres wielkości kąta 60°, gdzie szorstkość była raczej niska. Płytkie, jak również wysokie kąty nachylenia strumienia ściernego, promują dużą szorstkość. Na dość twardych materiałach podłoża (HVS - 200), średnia chropowatość (Rz) spada tylko nieznacznie przy płytszych kątach obróbki strumieniowej. Ale na miękkiej stali średnia chropowatość jest szybko odczuwalna, jeśli kąt obróbki strumieniowo-ściernej był niższy niż fi=60°.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Najwyższe wartości Ra i Rz są przy prostopadłym kącie obróbki, przy czym parametr Rz jest bardziej wrażliwy na zmiany kąta strumienia ścierniwa. Według prac IMP, do usuwania zgorzeliny oraz twardych zanieczyszczeń i grubych powłok lakierowych optymalnym kątem obróbki jest 80-90°. Przy lżejszych zanieczyszczeniach w postaci luźno przylegającej rdzy i usuwaniu zdegradowanych powłok lakierowych zaleca się kąt nachylenia 60-70°. Przy chropowaceniu powierzchni elektrokorundem (Al2O3) lub karborundem (SiC) największe wartości chropowatości uzyskuje się przy kącie 45°.

    W zależności od kształtu podłoża detalu, kąt może być utrzymywany na stałym poziomie lub zmieniany, aby optymalnie wygenerować strefy erozji masy z podłoża lub uzyskać pożądaną wartość chropowatości powierzchni. Maksymalne chropowatości uzyskano po kątem 70°. W około 73° do podłoża wystąpiła maksymalna szybkość erozji, która jest zbliżona do maksymalnego 75° chropowatych innych rodzajów podłoży. Natomiast przy kątach od 0 do 10° szybkości erozji pozostawała stała.


    Wpływ odległości dyszy od podłoża


    Odległość dyszy jest odległością pomiędzy dyszą i próbką podłoża, jest zwykle podana w centymetrach lub milimetrach. Jeżeli odległość ta jest bardzo mała, to ślady ziaren strumienia ściernego w postaci chropowatości powierzchni mogą być zlokalizowane na małym obszarze podłoża. Ale jeśli odległość jest zbyt duża, to zmniejszają się prędkości ścierniwa na skutek oporu powietrza i uderzeń ziaren ściernych w strumieniu (mniejsze ziarna są szybsze), a podłoże ledwo ulega erozji i dominują wgniecenia lub zadrapania, albo brak śladów.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...