• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 5 z 7


    Wyposażenie lakierni oddziałuje na teren zewnętrzny obiektu przez hałas i emisję LZO, a także przez odpady pozostające po realizacji cykli lakierniczych. Mimo że wymogi i zasady obowiązujące przy organizacji lakierni natryskowej są dość jasno i czytelnie określone, to jednak w każdej z nich wprowadzanie odpowiednich zabezpieczeń technicznych i rozwiązań technologicznych odbywa się po indywidualnej analizie zadań, zagrożeń i możliwych sposobów przeciwdziałania. W tym przypadku ekonomia i cena poszczególnych rozwiązań jest na drugim planie, bo obiekt musi spełnić wymogi bezpieczeństwa.


    ETAP 4 – gdy organizowana lakiernia nie wymaga uruchomienia formalnych procedur budowlanych, to wykonana wcześniej technologia zaopiniowana zostać powinna przez rzeczoznawców potwierdzających, że wprowadzone rozwiązania są bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Na rzucie parteru rysunku technologicznego lakierni umieszczone zostają pozytywne opinie rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń pożarowych, specjalisty BHP i rzeczoznawcy sanepidu. Formalnie opiniowanie technologii nie jest wymagane, bo stanowi ona w większości przypadków podstawę do dalszych prac projektowych. Ponieważ każdy z projektów branżowych jest opiniowany odrębnie, to rzeczoznawcy dokonują oceny ich zgodności z rozwiązaniami opracowanymi w technologii. Gdy jednak projekt budowlany i projekty branżowe nie są wykonywane, bo nie ma takiej potrzeby, to projekt technologiczny stanowi w zasadzie jedyną dokumentację planowanych zmian w pomieszczeniu przeznaczonym pod funkcje lakierni. W tym przypadku opinie rzeczoznawców są więc zasadne.


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    ETAP 5 - wybór dostawców urządzeń i materiałów. Tu pamiętać należy, że opracowana dokumentacja technologiczna stanowi zwarty projekt, w którym każdy element instalacji ma wpływ na inny. Wybór dostawców urządzeń to zawsze indywidualna decyzja inwestora i jego zespołu, jednak decyzje te nie mogą być oderwane od parametrów poszczególnych urządzeń wskazanych w projekcie. Gdy wybierana jest kabina lakiernicza to jej dostawca i producent nie ma znaczenia dla aspektów technicznych obiektu. Jednak jej wymiary, moc silników, wentylacja, rodzaj palnika i wymagane certyfikaty są już aspektami pierwszoplanowej zgodności z opracowaną dokumentacją.


    ETAP 6 - dysponując już projektem z określonym zakresem i rodzajem prac adaptacyjnych oraz wybranymi dostawcami urządzeń kolejnym etapem jest przeprowadzenie prac adaptacyjno-budowlanych. Ich zakres zależny jest od rodzaju wielkości lakierni, jej przyszłej funkcji i wybranych urządzeń. W większości przypadków prace budowlane polegają na wykonaniu przejść przez poszycie dachu systemami wentylacyjnymi, podłączenia zasilania elektrycznego wprowadzenia lub wykonania ogrzewania w lakierni i w niektórych przypadkach na wykonaniu fundamentów betonowych pod urządzenia. Gdy zakres tych prac jest dość znaczący i przewiduje kucie posadzek lub stawianie, czy burzenie ścian działowych to, w ramach działań formalnych, konieczne jest zgłoszenie prac remontowych. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu obiektu, ale w większości przypadków realizuje go wykonawca budowlany. Jednak zmiany w elewacji lub konstrukcji obiektu wymagają wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę i nie mogą być objęte zgłoszeniem remontu.

    WYDANIE 6(68)/2010