• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(68)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 6 z 7


    ETAP 7 - dopuszczenie obiektu do użytkowania w przypadku lakierni budowanej w oparciu o pozwolenie na budowę lub zmianę sposobu użytkowania powierzchni odbywa się przez zgłoszenie zakończenia prac do instytucji nadzorujących. W określonym terminie przysyłają one na teren zakończonej budowy urzędników kontrolujących sposób wykonania wszystkich prac oraz zgromadzone dokumenty. Pozytywne odbiory techniczne kończone są odpowiednimi protokołami prowadzącymi finalnie do uzyskania dokumentu dopuszczenia obiektu do użytkowania. Wydaje go Powiatowy Nadzór Budowlany przy starostwie powiatowym.


    W obiektach zaadaptowanych bez konieczności zmiany sposobu użytkowania procedura odbiorcza jest znacznie prostsza. W praktyce, zaraz po zakończeniu prac budowlanych, można użytkować obiekt bez szeregu zgłoszeń urzędowych. Jedynym wyjątkiem jest tu konieczność uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza z emiterów lakierni i istniejących wcześniej emiterów zakładu. Gdy obiekt posiadał wcześniej takie pozwolenie to po sformowaniu lakierni należy wystąpić o jego aktualizację/zmianę. Jeżeli dotychczas obiekt funkcjonował w oparciu o proste zgłoszenie, a lakiernia nie zmienia tej procedury na konieczność uzyskania pozwolenia to występuje się tylko z nowym zgłoszeniem emisji. Analogicznie w przypadku pozwolenia/zgłoszenia zamiaru wytwarzania odpadów poprodukcyjnych. Formalności te przeprowadzone zostać powinny minimum 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia użytkowania obiektu. Jeżeli w terminie 30 dni od zgłoszenia instalacji nie zostanie ona oprotestowana można zacząć jej legalną eksploatację. W przypadku procedury „pozwolenia”, WIOŚ wydaje decyzję na piśmie, która po uprawomocnieniu się, pozwala na użytkowanie lakierni.


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    ETAP 8 - eksploatacja lakierni odbywać się musi zgodnie z warunkami bezpieczeństwa i poszanowaniem wszystkich aspektów ujętych w projekcie. Nie powinno się zdarzyć tak, że była ona przeznaczona do sporadycznego lakierowania kilku elementów w tygodniu, a jest eksploatowana codziennie przez 10 czy 12 godzin. Nie ma tu wprawdzie jakiegoś bezpośredniego zagrożenia, ale następuje jednak łamanie warunków zgłoszenia, czy pozwolenia dla instalacji oraz niebezpiecznie wzrastać może zagrożenie pożarowe i wybuchowe. Mimo że technicznie lakiernia taka może być obciążana ponad pierwotne założenia, to jednak pamiętać należy, że w przypadku jakiegoś nieszczęścia kłopoty osób nadzorujących mogą mieć bardzo poważny charakter. Od strony formalnej pozwolenie, jak i zgłoszenie instalacji lakierniczej, narzuca na właściciela obowiązek prowadzenia ewidencji zużycia materiałów chemicznych i okresowego raportowania o tym poziomie do wskazanych urzędów.

    WYDANIE 6(68)/2010