Dynamiczne regulowanie warunków klimatycznych w kabinach
Zapotrzebowanie cieplne na klimatyzację powietrza doprowadzanego do kabiny jest czynnikiem generującym największe koszty lakierni. System dynamicznej regulacji klimatyzacji można niewielkim nakładem sił zainstalować w już istniejących urządzeniach. Odpowiednie oprogramowanie pomaga w optymalnym wykorzystaniu zakresu warunków klimatycznych zalecanych przez producenta, oszczędzając tym samym energię.
Wysokie koszty energii powodują, że coraz ważniejszym czynnikiem dla właścicieli lakierni jest ich efektywność energetyczna w eksploatacji. Przykład: dla kabiny lakierniczej o wymiarach 6x5 m pracującej w trybie nawiewu świeżego oraz wyciągu zużytego powietrza wymagany jest strumień objętości powietrza w wysokości od 43 200 do 64 800 m³/h, zależnie od szybkości jego opadania. Przyjmując, że wartości zadane parametrów powietrza w kabinie natryskowej to 23°C i 65% wilgotności względnej, przy założonym strumieniu objętości powietrza 50 000 m³/h, potrzeba ok. 520 kW mocy cieplnej i ok. 415 l wody na godzinę, aby uzyskać wymagane warunki klimatyczne w kabinie, przyjmując średnią roczną temperaturę w Niemczech równą 8,3°C.
Rys. 1. Ogrzewanie powietrza doprowadzanego do kabiny to zdecydowanie najbardziej energochłonny element lakierni.
Łatwa instalacja
Istnieją różne sposoby na zredukowanie zużycia energii w lakierni z nawiewem świeżego i wyciągiem zużytego powietrza. Może być to na przykład przystosowanie instalacji do pracy w trybie powietrza recyrkulacyjnego, dynamiczne regulowanie warunków klimatycznych, bądź instalacja systemów odzysku ciepła. Porównując te możliwości pod względem potencjalnej oszczędności energii, dobrą alternatywą wydaje się być przejście na pracę z powietrzem recyrkulacyjnym. Przy przebudowie instalacji należy jednak wziąć pod uwagę obowiązujące prawa dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedynie przy automatycznym procesie aplikacji możliwe jest relatywnie łatwe przystosowanie instalacji. Ponadto, taka zmiana wiąże się ze znaczną przebudową całej konstrukcji i wysokimi kosztami inwestycji. Kolejną z możliwości jest instalacja systemów odzysku ciepła. Również w tym przypadku wymagany jest duży nakład pracy i ingerencja w mechaniczną konstrukcję instalacji. Jedynie wyposażenie lakierni w system do dynamicznego kondycjonowania powietrza można zrealizować niewielkim kosztem i nakładem pracy. Cała mechaniczna konstrukcja instalacji wentylacyjnej pozostaje w niezmienionej postaci, zainstalować należy jedynie kilka nowych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowy komputer ze specjalnym oprogramowaniem oblicza wartości zadane potrzebne do przygotowania doprowadzanego powietrza, pełniąc jakby funkcję głównego komputera procesu klimatyzacji.
Komentarze (1)