Proces ogrzewania/nawilżania powietrza
Przy parametrach powietrza na zewnątrz kabiny 9°C i 70% wilgotności oraz stałej wartości zadanej 22°C i 60%, moc grzewcza wynosi 430 kW natomiast zużycie wody 310 l/h przy strumieniu objętości powietrza 50 000 m³/h. Wykorzystując obliczoną przez program wartość zadaną parametrów powietrza 20°C i 50% wilgotności, przy takich samych zewnętrznych warunkach klimatycznych, moc niezbędna do ogrzania bądź nawilżenia powietrza wynosi 280 kW a zużycie wody 139 l/h. Z powyższych wyliczeń wynika, że różnica w mocy grzewczej wynosi 150 kW, co oznacza oszczędność energii w wysokości 1200 kWh na zmianę roboczą bądź 450 000 kWh na rok przy ilości 3000 godzin roboczych (rys. 3).
Proces schładzania/osuszania powietrza
Również proces chłodzenia w całkowicie klimatyzowanych kabinach natryskowych kryje w sobie możliwe oszczędności. Załóżmy, że powietrze na zewnątrz ma 30°C i wilgotność 60% – warunki dość często spotykane w lecie. Przy statycznej wartości zadanej na poziomie 22°C i 60% wilgotności oraz takim samym strumieniu objętości powietrza potrzebna jest moc 530 kW do schłodzenia i osuszenia powietrza oraz 120 kW na dogrzanie. Przy wartości zadanej obliczonej przez program (24°C i 70% wilgotności) wartości mocy wynoszą już tylko 275 kW na schłodzenie i osuszenie oraz 35 kW na dogrzanie powietrza. Różnica w pobieranej mocy podczas procesu schładzania/osuszania powietrza wynosi zatem 255 kW dla chłodzenia oraz 85 kW dla dogrzewania. Oznacza to oszczędność energetyczną w wysokości 2040 kWh energii ziębniczej oraz 680 kWh energii cieplnej (rys. 4).
Sterowanie obrotowym wymiennikiem ciepła
Oprogramowanie do dynamicznego kondycjonowania powietrza w kabinie można stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania oraz ewentualnych innych elementów instalacji, jak np. systemu odzyskiwania ciepła. Dzięki modułowej budowie programu, może on przyjmować również inne funkcje niż dynamiczne obliczanie wartości zadanej dla powietrza w kabinie, np. przy wykorzystaniu obrotowego wymiennika ciepła program może przejąć kontrolę nad jego sterowaniem. Urządzenia regulujące w większości instalacji doprowadzających powietrze przy niewielkich wartościach nastawczych mocy grzewczej wpadają w stan niestabilny, tzn. wyznaczona wartość temperatury dla powietrza wlotowego waha się w pobliżu wartości zadanej. Przez te wahania temperatury jeszcze trudniej jest utrzymać stałą wartość wilgotności względnej. Takie niedoskonałości istniejących układów regulacji mogą być w pewnym stopniu skompensowane przez podłączone oprogramowanie. Dzięki temu można w znacznym stopniu zredukować zakres wahań temperatury.
Komentarze (1)