• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5


    Gruntowna obróbka wstępna

    W lakierni w trybie 3-zmianowym powlekane są wyroby stalowe, zarówno elementy hartowane, jak i elementy z blachy i odlewy, na różnych stopniach montażu (pojedyncze elementy lub zmontowane podzespoły). Grubość materiału wynosi pomiędzy 1 a 50 mm (maksymalnie nawet do 100 mm). Nośność trawersy w układzie transportu wynosi 2,5 t. Maksymalne obciążenie przesuwnicy nad wannami to 5 ton. Obszar do obróbki wstępnej oraz kataforetycznego malowania zanurzeniowego dostosowany jest do elementów do 6 m długości, 1,5 m szerokości oraz 3 m wysokości. W kabinie natryskowej do kolorów specjalnych mogą być powlekane elementy do 8 m długości.

    Maksymalna powierzchnia malowania w instalacji wynosi 75 m² na trawersę. Przy przepustowości 9 trawers/h uzyskujemy zatem powierzchnię 675 m²/h. Zadana (docelowa) grubość powłoki wynosi 40 do 45 µm. Przed malowaniem elementy są przygotowywane w zautomatyzowanej instalacji obróbki strumieniowo-ściernej. Elementy specjalne mogą w razie potrzeby zostać poprowadzone z jej pominięciem, bezpośrednio do kabiny lakierniczej.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    9-strefowa linia obróbki wstępnej podzielona jest na następujące etapy:

    • odtłuszczanie natryskowe

    • odtłuszczanie zanurzeniowe

    • płukanie 1 i 2

    • aktywacja

    • fosforanowanie cynkowe

    • płukanie 3 i 4

    • płukanie wodą demineralizowaną

    886006.jpg

    Pług firmy Lemken w akcji.


    Wanny zanurzeniowe mają pojemność ok. 50 m³, przy czym wanny do odtłuszczania natryskowego oraz zanurzeniowego, jak również do fosforanowania wyposażone są w system łatwego odprowadzania osadów. Do wyposażenia instalacji do obróbki wstępnej należą również wszystkie urządzenia dozujące w każdej ze stref, urządzenia do płukania kwasem oraz urządzenia do czyszczenia kąpieli odtłuszczającej. Do usuwania zanieczyszczeń z kąpieli stosowany jest hydrocyklon oraz pierścieniowy filtr taśmowy ze wstępnym separatorem magnetycznym. Zawartość kąpieli fosforanowej filtrowana jest przy pomocy ciśnieniowego filtru taśmowego.


    3 PYTANIA DO… Mike’a Betcke, kierownika projektu nowej linii lakierniczej w Lemken oraz Thomasa Barmbolda, dyrektora b+m surface systems


    - Jakie były wyzwania przy wprowadzaniu i realizacji nowego planu?

    886010.jpg


    Mike Betcke: Celem firmy Lemken było przestawienie się z lakierowania gotowych urządzeń na lakierowanie pojedynczych elementów z montażem na końcu. Ze względu na wymagane przez to zmiany procesów logistycznych, już w fazie planowania powstały wyzwania dotyczące układu całej instalacji oraz jej włączenia w logistykę całego zakładu. W związku z całkowitym przeobrażeniem procesu produkcyjnego, elementy już podczas konstrukcji musiały zostać dostosowane do nowej metody lakierowania, poza tym konieczne było szczegółowe zaplanowanie niezbędnych zabezpieczeń i maskowań. Dodatkowo, musiał zostać opracowany uniwersalny system przyjmowania i przesyłania elementów, tak aby można było nim objąć możliwie najwięcej różnych elementów.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik