Przygotowanie powierzchni drewna w zakładzie produkującym fronty meblowe
Firma wyznaczająca wysokie standardy wykonawstwa, dbająca o rozwój wzornictwa i technologii, szanująca środowisko naturalne - tak w skrócie można scharakteryzować przedsiębiorstwo Drewpol produkujące fronty meblowe z drewna litego.
Firma Drewpol z Osiny istnieje na rynku 22 lata, dziś jest kilkusetosobowym przedsiębiorstwem, w którym proces rozwoju przebiega nieustannie i dotyczy wielu obszarów firmy, między innymi technologii, parku maszynowego, procesu produkcyjnego i produktu. - Naszym priorytetem jest dostarczanie klientom produktów najwyższej jakości, dlatego na każdym etapie produkcji prowadzimy szczegółową kontrolę, a proces produkcyjny przebiega zgodnie z wytycznymi systemu zarządzania jakością ISO 9001:2009 - wyjaśnia Agnieszka Markiewicz ze spółki Drewpol. - Ogromną wagę przykładamy do dbałości o środowisko, dowodem jest posiadany certyfikat FSC, co wiąże się ze stałą kontrolą ilości kupowanego surowca pod kątem zgodności ze standardami FSC oraz nadzoru sprzedaży wyrobów certyfikowanych.
Oferta firmy skierowana jest do klientów, którzy cenią sobie tradycyjne, stylowe wzornictwo, stąd też przewaga frontów klasycznych, ale odbiorcy, którzy wybierają proste formy, szukają produktów wpisujących się w najnowsze trendy wzornicze lansujące minimalizm i prostotę również mogą skorzystać z oferty Drewpol. Dla nich stworzono kolekcję frontów nowoczesnych, wykonanych z drewna i eksponujących piękno tego naturalnego materiału. W Drewpolu prace nad nowymi projektami, nowym wzornictwem trwają nieustannie. Firma jest otwarta na bodźce płynące z rynku i stara się tworzyć ofertę jak najlepiej odpowiadającą aktualnym wymaganiom i oczekiwaniom klientów. A jak wygląda uszlachetnianie powierzchni drewna w przedsiębiorstwie? Aby zobrazować złożoność procesów należy zaznaczyć, iż do produkcji frontów używa się drewna litego wielu gatunków drzew: akacji, brzozy, buka, czereśni, dębu, olchy, stosowane są też okleiny i obłogi w tych gatunkach, a ostatnio wprowadzonymi do produkcji gatunkami drewna są jesion i sosna. Powierzchnia do lakierowania przygotowana jest więc na wiele różnych sposobów. Gatunki pierścieniowo naczyniowe, jak dąb i jesion, oprócz tradycyjnego sposobu szlifowania pod barwienie bejcami, poddawane są w różnym nasileniu operacji szczotkowania w celu oczyszczenia porów drewna pod wykończenia emaliami i patynami w efekcie dekape lub bardziej agresywnego pogłębiania rysunku pod wykończenia pastami podkreślającymi usłojenie. W kilku modelach frontów drewno sosnowe poddawane jest agresywnemu zabiegowi strukturyzacji polegającemu na wybraniu z powierzchni części usłojenia wczesnego, co w efekcie finalnym, w połączeniu z odpowiednim wykończeniem lakierniczym, pozwala stworzyć modne, nowoczesne wzornictwo. - Tak ciekawe efekty wykończenia powierzchni drewna uzyskujemy przy współpracy z dostawcami technologii i narzędzi do obróbki powierzchni drewna, jakimi są głównie firmy PolishStyl i 3M - mówi Leszek Baryluk, technolog w firmie Drewpol. - W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać i na jakim gatunku drewna, wymagane są inne materiały do strukturyzacji. Dlatego też firma PolishStyl opracowała specjalnie dla nas niektóre materiały szlifierskie, jak na przykład zestaw specjalnych głowic z drutem stalowym i Tynexowym - dobranych precyzyjnie do określonego efektu struktury powierzchni. Dzięki naszej współpracy powstały maszyny, które pozwalają na realizację procesu strukturyzacji również na frontach giętych.
Komentarze (0)