Czarny - kolor achromatyczny - oznacza moc, indywidualizm i oryginalność; staje się więc coraz bardziej popularny w architekturze. W ubiegłym roku jego udział wynosił 8%, zaś ulubionym odcieniem był jet black RAL 9005. Brązowy przypomina nam drewno, ziemię, kamień i piasek. Dzięki tym skojarzeniom jest on jednym z coraz częściej wybieranych kolorów, a jego udział w architekturze zwiększył się do 8%. Najczęściej stosowany odcień to szarobrązowy (RAL 8019). Myśląc o przyrodzie, często przychodzi nam również na myśl zrównoważony rozwój, efektywne wykorzystanie zasobów oraz świadomość ekologiczna. Dlatego fasady i inne elementy budynków są coraz częściej zielone, co zwiększyło udział koloru zielonego do 3%. Udział niebieskiego wynosił 2%. Wrażenie spokoju, czystości i neutralności jakie robi, a także skojarzenie z nowym i nieznanym z drugiej strony, sprawiają, że jest inspirującym kolorem przyszłości. Jeden z jaśniejszych kolorów, który coraz częściej widzimy na fasadach budynków, to beż - z udziałem 2%. Czerwony symbolizuje siłę i poczucie zdrowia oraz skłonność do aktywności. Te skojarzenia zwiększyły udział czerwonego w architekturze do 2%. Żółty kojarzy się natomiast z optymizmem, dynamizmem i obietnicą. Stał się bardziej popularny w architekturze, a jego udział to 0,7%. Pomarańczowy, często stosowany z uzupełniającym kolorem niebieskim, ma udział 0,2%. Kolejny kolor, który po raz pierwszy pojawia się w rankingu kolorów, to fiolet z udziałem 0,1%.
Fasady i inne elementy budynków coraz częściej stają się częścią stref zielonych, odzwierciedlając nowe, architektoniczne rozumienie przyrody i człowieczeństwa.
Trendy powierzchni w malowaniu proszkowym
Jeżeli chodzi o trendy w poziomach połysku i strukturach, obecnie modne są powierzchnie błyszczące (37,05%), jednak jest to trend malejący na rzecz udziału powierzchni matowych (28,34%), a w szczególności powierzchni o delikatnej strukturze (12,39%), które szybko zyskują na popularności. Półmat z udziałem 22,21% utrzymuje stabilną pozycję.
Doris Schulz
Komentarze (0)