• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    Ten typ robót charakteryzuje się dużym rozrzutem zagrożeń chemicznych występujących nierównomiernie ze statystycznymi obciążeniami opisywanymi przez: R11 - Produkt wysoce łatwopalny; R20 - Działa szkodliwie przez drogi oddechowe; R36 - Działa drażniąco na oczy; R38 - Działa drażniąco na skórę; R50 - Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne; R53 - Może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym; R66 - Powtarzające się narażenie może powodować wysuszanie lub pękanie skóry; R67 - Pary mogą wywoływać uczucie senności i zawroty głowy; R20/21 - Działa szkodliwie przez drogi oddechowe i w kontakcie ze skórą; R36/37 - Działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe.

    Niedogodnością behapowską dla tej technologii jest fakt rozproszenia wieloosobowych stanowisk pracy we wnętrzu obiektów i dlatego jakiekolwiek symulacje oraz obliczenia rozkładu stężeń par substancji szkodliwych mają charakter przybliżony i można je rozpatrywać tylko w kategoriach orientacyjnych. Wiadomo, że są one znaczne w początkowym okresie robót (równoczesne gruntowanie i nanoszenie pierwszych warstw klejowych) i sukcesywnie spadają w miarę postępu robót. Tym niemniej trzeba się liczyć z całozmianową pracą przy stężeniach par rozpuszczalników na poziomie NDS, co wymusza pracę w maskach z filtrami powietrza. Stosunkowo korzystnie natomiast układają się tak obliczeniowe, jak i wielokrotnie potwierdzane pomiarami stężenia "pożarowo-wybuchowe", z reguły nieprzekraczające 0,1 dolnych granic niebezpieczeństwa.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    3. Natryskowe powłokowanie żywicą poliestrową

    Bez cienia wątpliwości - natryskiwanie kompozycjami żywicznymi należy do najbardziej niebezpiecznych zdrowotnie, pożarowo - i wybuchowo - rodzajów powłokowania ochronnego. Tu - w odróżnieniu od gumowania - strumień materiałowy między dyszą a powierzchnią niesie ze sobą wszystkie możliwe zagrożenia w dawkach wielokrotnie przekraczających poziomy uznane za bezpieczne. Także w otoczeniu stanowiska stężenia par styrenu, kumenu i jego pochodnych charakteryzowanych przez: R7 - Może spowodować pożar; R10 - Produkt wysoce łatwopalny; R22 - Działa szkodliwie po połknięciu; R23 - Działa toksycznie przez drogi oddechowe; R34 - Powoduje oparzenia; R37 - Działa drażniąco na drogi oddechowe; R51 - Działa toksycznie na organizmy wodne; R53 - Może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym; R65 - Działa szkodliwie; może powodować uszkodzenie płuc w przypadku połknięcia; R21/22 - Działa szkodliwie w kontakcie ze skórą i po połknięciu; R48/20/22 - Działa szkodliwie przez drogi oddechowe i po połknięciu - najczęściej nie spadają poniżej NDSP. Stąd nie tyle wniosek, ile bezwzględna potrzeba wykonywanie tych prac z największą troską o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i osobom znajdującym się w otoczeniu.

    Tagi: BHP,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...