• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(72)/2011

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    1047pir_003.jpg

    Rys. 3. Schemat procesu cynkowania ciągłego blachy według metody Sędzimira z piecami do przeżarzania.


    Czasami podczas cynkowania ciągłego przygotowanie powierzchni przed właściwym cynkowaniem może się również odbywać podobnie jak w metodzie jednostkowego zanurzania, poprzez chemiczne trawienie powierzchni. Ta odmiana technologii zwana jest czasami metodą Cook-Nortemana lub Wheelinga, a wymaganą zwilżalność podłoża uzyskuje się w podobnie jak w metodzie indywidualnego zanurzania, czyli dzięki zastosowaniu topników. Każda z metod wykorzystujących trawienie chemiczne do przygotowywania powierzchni stali posiada wiele odmian w zależności od rozwiązań konstrukcyjnych i budowanych linii technologicznych, jednak ich znaczenie jest mniejsze niż metoda Sędzimira.

    1047pir_004.jpg

    Rys. 4. Cynkowanie blachy metodą ciągłą [14].


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Po procesie przygotowania powierzchni blacha stalowa dostarczana jest do wanny z kąpielą cynkową, co przedstawiono na rys. 4.

    Wanna zawiera kąpiel cynkową ze znacznie wyższą w porównaniu do metody jednostkowej zawartością aluminium (0,15-0,2%). Aluminium reagując z żelazem blokuje powstawanie faz Fe-Zn i zmniejsza tym samym grubość twardej i kruchej warstwy przejściowej. Efekt ten jest krótkotrwały, jednak czas zanurzania w kąpieli cynkowej w metodzie ciągłej jest znacznie krótszy niż w przypadku jednostkowego zanurzania i wynosi ok. 2 s, a czasem nawet poniżej 1 s. Prędkość przemieszczania wstęgi blachy wynosi przy tym nawet powyżej 200 m∙min-1. Po zanurzeniu taśma stalowa jest następnie wyprowadzana za pomocą rolki dennej na zewnątrz wanny w kierunku pionowym do lustra ciekłego metalu. Nad kąpielą znajduje się układ noży powietrznych, w którym strumień powietrza lub gazu obojętnego za pomocą dysz kierowany jest na taśmę w celu regulacji grubości powłoki. Linia technologiczna w dalszej części może być wyposażona w dodatkowe urządzenia do wyżarzania w celu wytworzenia związków międzymetalicznych Fe-Zn w powłoce (Galvannealing).

    W dalszej części linii technologicznej znajdują się chłodnie, w których dzięki nadmuchowi powietrza następuje chłodzenie taśmy do temperatury otoczenia. Taśmę można poddać również wygładzaniu na walcarce duo lub kwarto z gniotem wynoszącym ok. 0,5%. Końcowe wygładzanie blach jest konieczne w przypadku nakładania powłok konwersyjnych, lakierowych lub z tworzyw sztucznych. Końcowa część linii cynkowniczej może być również wyposażona w urządzenia do prostowania taśmy metodą naciągania, pasywacji oraz w urządzenia do zwijania lub cięcia w arkusze.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik