Struktura powłok cynkowych otrzymanych metodą jednostkową i ciągłą
Dużą różnicę pomiędzy opisanymi powyżej metodami cynkowania można zaobserwować w budowie powłoki ochronnej. Mikrostrukturę klasycznej powłoki cynkowej uzyskanej metodą jednostkowego zanurzania przedstawiono na rys. 5. Posiada ona budowę warstwową: bezpośrednio na powierzchni stali widoczna jest cienka warstwa faz Γ/Γ1 następnie znajduje się zwarta warstwa δ1 oraz strefowa i niejednorodna ζ. Nad warstwą przejściową występuje zewnętrzna warstwa cynku h. Dla porównania, mikrostrukturę powłoki cynkowej wytworzonej metodą ciągłą według procesu Sędzimira przedstawiono na rys. 6. Powłoka w tym przypadku składa się praktycznie z warstwy cynku z dodatkami żelaza i aluminium. W obu przypadkach powłoki są ciągłe i pozbawione pęknięć oraz posiadają odpowiednią dla warstw dyfuzyjnych adhezję do podłoża. Na podstawie badań można stwierdzić, że najbardziej istotną różnicę pomiędzy powłokami cynkowymi otrzymanymi metodą jednostkowego i ciągłego zanurzania stanowi całkowita grubość powłoki oraz udział w niej warstwy przejściowej (zbudowanej z faz międzymetalicznych Fe-Zn). W przypadku metody jednostkowej uzyskano powłoki o grubości średniej 80-85 μm, gdy w metodzie ciągłej grubość powłoki wynosi ok. 20-25 μm. Mniejsza grubość powłoki nie jest korzystna ze względu na niższą odporność korozyjną, jednak pozwala na trwałe łączenie blach, np. poprzez zgrzewanie. W powłoce wytwarzanej metodą ciągłą jest również dużo mniejszy udział twardej i kruchej warstwy przejściowej, której grubość wynosi zaledwie 1-2 μm. Ma to znaczenie dla przeróbki plastycznej blach z powłoką, co często jest wykorzystywane w różnych aplikacjach. Przy wysokiej zawartości aluminium w kąpieli oraz dużej prędkości metalizacji, warstwa przejściowa może być jeszcze cieńsza, wręcz niewidoczna na obrazie mikroskopowym. Powiększenie 10 000× uzyskane przy zastosowaniu mikroskopu skaningowego Hitachi S-3400 wyposażonego w spektrometr rentgenowski z dyspersją energii pozwoliło na zaobserwowanie 1μm warstwy przejściowej, choć sam obraz nie jest ostry (rys. 6).
Rys. 6. Mikrostruktura powłoki cynkowej otrzymanej metodą ciągłą. Zdjęcia wykonano na mikroskopie skaningowym, pow. 500 oraz 10 000×.
Podsumowanie
Cynkowanie zanurzeniowe zarówno metodą ciągłą, jak i jednostkowego zanurzania jest stosowane od wielu lat. Obie odmiany technologii uzupełniają się ze względu na możliwość stosowania ich do zabezpieczania korozyjnego bardzo szerokiego asortymentu różnorodnych półwyrobów i wyrobów stalowych. W wyniku cynkowania wytwarzana jest powłoka ochronna o bardzo korzystnym stosunku trwałości do kosztów wytwarzania. Powłoki cynkowe otrzymane w obu procesach stanowią podłoże do malowania o podobnej charakterystyce. Różne metody aplikacji powłoki lakierowej wynikają bardziej z kształtu wyrobów, na których wytwarzane są systemy duplex, aniżeli z właściwości powierzchniowych powłoki cynkowej. Blacha ocynkowana metodą ciągłą jest często malowana na walcach. Urządzenia do powlekania na walcach tworzą linię technologiczną o długości średnio 150-200 m, przy długości wstęgi blachy równej ok. 300 m. Linia składa się z wielu elementów (głównie mechanicznych) służących do prowadzenia procesu: w początkowej części linii występuje wielostopniowy agregat do wstępnej obróbki powierzchniowej (odtłuszczanie, płukanie, chemiczne przygotowanie przez nałożenie międzywarstwy konwersyjnej). Dalsze operacje są zależnie od rodzaju stosowanych materiałów powłokowych i metody powlekania. Obejmują one nakładanie farby podkładowej na walcach, suszenie, nakładanie właściwego powłoki lakierowej lub laminowanie blachy folią organiczną oraz ponowne suszenie lub żelowanie powłoki. W końcowej części linii prowadzi się obróbkę wykańczającą (nadruk lub tłoczenie deseniowe, nakładanie usuwalnej warstwy ochronnej). Linię kończy urządzenie do cięcia i profilowania.
Komentarze (1)