• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Nawet minimalne różnice w wymiarach elementów mają wpływ na warunki pracy aplikacji


    Jak w wielu dziedzinach naszego życia, tak i w malowaniu proszkowym pojawiły się elementy aplikacji farb proszkowych, które nie są częściami oryginalnymi. Jak zawsze w takich przypadkach są one reklamowane jako elementy pełnowartościowe, zapewniające identyczne warunki pracy urządzenia aplikacyjnego przy niższej cenie - i jak zazwyczaj, nie jest to prawda.


    Mimo że dorabiane są najprostsze elementy do aplikacji, to i tak wytwórcy nie utrzymują oryginalnych wymiarów czy jakości wykończenia powierzchni i krawędzi, a także nie korzystają z materiałów takich samych, z jakich wyprodukowany jest element oryginalny. Istotnym aspektem jest fakt, że najczęściej podrabiane są elementy dysz pistoletu oraz dysz inżektora wykonane z teflonu*. Są to elementy układu pneumatycznego – układu odpowiedzialnego za dostarczenie do pistoletu odpowiedniej mieszanki farby proszkowej z powietrzem (dysza inżektora) oraz za uzyskanie odpowiedniego kształtu chmury proszku u wylotu z pistoletu (dysza pistoletu). Nawet minimalne różnice w wymiarach mają wpływ na warunki pracy aplikacji. Wszelkie układy pneumatyczne są bardzo wrażliwe na zmiany wymiarów części odpowiedzialnych za wytworzenie podciśnienia, podobnie minimalne różnice w wymiarach części odpowiedzialnych za kształt chmury proszku będą w znacznym stopniu wpływać na jej wygląd, a co za tym idzie, odpowiadać za spadek efektywności aplikacji farby.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jak rozpoznać podróbki?

    Różnica w wymiarach, większa chropowatość powierzchni, różnica koloru materiału - to właściwości podróbek, które możemy rozpoznać porównując z oryginalnymi częściami. Niższa cena oraz zadziory na niektórych krawędziach to cechy, które pomogą nam odróżnić falsyfikat od części oryginalnych.

    85301u.jpg

    Nieobrobione krawędzie – falsyfikat.

    85302u.jpg

    Dysza oryginalna.

    85303u.jpg

    Dysza podrobiona.

    85304u.jpg

    Dysza oryginalna.

    85305u.jpg

    Dysza podrobiona.


    Profesjonalni producenci aplikacji elektrostatycznych dużo pracy wkładają w zaprojektowanie i wytworzenie urządzeń oraz części, aby dzięki nim jak największa ilość farby wylatującej z pistoletu została naelektryzowana i aby jak najmniejsza ilość naelektryzowanych cząstek powietrza, które nie oddadzą swojego potencjału cząstkom farby, przedostawała się na detal - różnice wymiarów w podrabianych podzespołach aplikacji wyniki tego wysiłku niwelują, niektóre wymiary części podrabianych różnią się nawet o 12 proc. Zmiany te powodują naelektryzowanie mniejszej ilości farby wylatującej z dyszy. Z prób, jakie przeprowadziliśmy w naszej lakierni wynika, że sprawność urządzenia przy zastosowaniu jednocześnie nieoryginalnej dyszy inżektora i dyszy pistoletu spadła o 3 proc. Próba była przeprowadzona na płaskich detalach łącznej powierzchni 5000 m2.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...