• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(74)/2011

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Wybrane przepisy dotyczące ochrony środowiska


    Obowiązek wprowadzania raportów do krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych istnieje już od dziewięciu miesięcy. Mimo to zdarza się, że niektóre zakłady będące podmiotem zobowiązanym do wprowadzania raportu za 2010 rok nie dokonują tego, gdyż nie znają przepisów w tym zakresie. W związku z tym chciałabym przypomnieć kilka istotnych informacji dotyczących tego zagadnienia.


    Otóż, w 2011 roku po raz pierwszy wystąpił obowiązek składania raportu za 2010 rok o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Dotyczył zakładów, w których eksploatowana jest chociaż jedna instalacja wymagająca uzyskania pozwolenia na wprowadzanie pyłów lub gazów do powietrza. Podstawę prawną stanowią:

    - Ustawa z 17.07.2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji [Dz. U. nr 130, poz. 1070],

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Rozporządzenie Ministra Środowiska z 28.12.2010 r. w sprawie wzoru formularza raportu oraz sposobu jego wprowadzania do krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji [Dz. U. z 2011 r. nr 3, poz. 4].

    Jak już wcześniej pisałam w „Lakiernictwie Przemysłowym” (numery: 4(66)/2010, 5(67)/2010 i 1(69)/2011) Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) umieścił w poradnikach i odpowiednich formularzach na stronie www.kobize.pl wiele praktycznych uwag dotyczących rejestracji w krajowej bazie, czy wprowadzania raportów. W związku z powyższym, w przyszłym roku podmioty zobowiązane będą wprowadzać już drugi roczny raport, ale za 2011 rok.


    Przypomnę, że krajowa baza stanowi system informatyczny zawierający zabezpieczoną bazę danych. Informacje tam zawarte mają być wykorzystywane na potrzeby statystyki publicznej, systemu opłat za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, systemu bilansowania emisji gazów cieplarnianych, systemu bilansowania i rozliczania emisji SO2 i NOx dla dużych źródeł spalania, sprawozdawczości w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej oraz oceny bieżącej jakości powietrza.


    Do głównych substancji emitowanych z lakierni objętych ww. systemem należą przede wszystkim NMLZO (Niemetanowe Lotne Związki Organiczne), czyli LZO, oprócz metanu. Pojęcie NMLZO jest bardzo obszernie wyjaśnione w materiale pomocniczym publikowanym na stronie www.krajowabaza.kobize.pl. Oprócz emisji NMLZO, w przypadku każdej w zasadzie lakierni wystąpi również emisja substancji z procesu energetycznego spalania paliw, czyli emisja: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku i dwutlenku węgla oraz pyłu. Wszystkie te substancje powinny być ujęte w raporcie, niezależnie od tego czy są emitowane przez instalację wymagającą pozwolenia na wprowadzanie pyłów lub gazów do powietrza, czy nie. Oczywiście, przy założeniu, że przynajmniej jedna z instalacji wymaga takiego pozwolenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...