• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(85)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    - PN-EN 458:2006P - "Ochronniki słuchu/Zalecenia dotyczące doboru, użytkowania, konserwacji codziennej i okresowej. Dokument przewodni" - będąca w istocie praktycznym przewodnikiem informującym "co, gdzie, kiedy i jak" stosować ochrony osobiste przed zagrożeniem powodowanym przez hałas przemysłowy.


    Nie wnikając w treść licznych zapisów normowych dotyczących pomiarów zagrożenia ze strony hałasu trzeba zauważyć, że niezależnie czy dotyczą one źródeł emisji lub wpływu emisji na ludzi, ogólne metody pomiarów hałasu dzielą się na:

    - metody mierzenia hałasu emitowanego przez urządzenia techniczne

    - metody mierzenia hałasu w miejscach przebywania ludzi.


    Odpowiednio i zgodnie ze stanowiskiem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy:

    - mierzenie hałasu emitowanego przez urządzenia stosuje się w celu określania wielkości charakteryzujących emisję hałasu maszyn, rozpatrywanych jako oddzielne źródła hałasu w ustalonych warunkach doświadczalnych i eksploatacyjnych. Zgodnie z dyrektywami europejskimi wielkościami tymi są: poziom mocy akustycznej lub poziom ciśnienia akustycznego emisji na stanowisku pracy maszyny lub w innych określonych miejscach. Wybór wielkości zależy od wartości emisji hałasu. Poziom mocy akustycznej powinien być podany, gdy uśredniony poziom ciśnienia akustycznego emisji na stanowisku pracy maszyny przekracza 85 dB

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - mierzenie hałasu w miejscach przebywania ludzi stosuje się w celu ustalenia stanu narażenia na hałas na stanowiskach pracy i w określonych miejscach ich przebywania względem wszystkich źródeł hałasu obciążających stanowisko pracy. Wyniki pomiarów hałasu służą przede wszystkim do porównania istniejących warunków akustycznych z warunkami określonymi przez normy i przepisy higieniczne, a także do oceny i wyboru planowanych lub realizowanych przedsięwzięć ograniczających hałas.


    Zgodnie z przepisami normowymi do pomiaru wielkości charakteryzujących wszystkie rodzaje hałasu (ustalonego, nieustalonego i impulsowego) powinny być stosowane dozymetry hałasu lub całkujące mierniki poziomu dźwięku klasy dokładności 1 lub 2, spełniającej wymagania normy PN-EN 61672-1:2005P - "Elektroakustyka/Mierniki poziomu dźwięku. Część I - Wymagania" oraz PN-EN 61252:200P - "Elektroakustyka/Wymagania dotyczące indywidualnych mierników ekspozycji na dźwięk".

    W części praktycznej: pomiary wielkości opisujących hałas powinny być wykonywane podczas typowych i średnich obciążeń przeciętnego dnia roboczego (metodą próbkowania) lub podczas wykonywania określonych zadań i czynności. Ocenę narażenia na hałas oraz ocenę ryzyka zawodowego związanego z tym narażeniem przeprowadza się na podstawie porównania wyników pomiarów wielkości charakteryzujących hałas z wartościami najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN) i wartościami progów działania, przy których pracodawca jest zobowiązany podjąć określone działania prewencyjne.

    Tagi: BHP,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...