Wymagania prawne dotyczące tego zagadnienia określa §13 pkt 1 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r.
w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2011 nr 33, poz. 166), wymagającym by badania i pomiary czynnika szkodliwego o znamionach "hałas", występującego w postaci hałasu ogólnego oraz ultradźwiękowego były wykonywane:
- co najmniej raz na dwa lata, jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono natężenie powyżej 0,2 do 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia (NDN), określonego w przepisach na podstawie art. 228 §3 ustawy Kodeks pracy,
albo:
- co najmniej raz w roku - jeżeli podczas ostatniego badania i pomiaru stwierdzono natężenie czynnika powyżej 0,5 NDN.
Jeżeli podczas dwóch ostatnich badań i pomiarów hałasu wykonanych w odstępie dwóch lat natężenie hałasu nie przekraczało 0,2 NDN, pracodawca może odstąpić od wykonywania badań i pomiarów z zastrzeżeniem, że są one wymagane w każdym przypadku wprowadzenia zmian w wyposażeniu technicznym, technologii produkcji lub w warunkach wykonywania pracy mogących mieć wpływ na zmianę poziomu narażenia oraz wystąpienie okoliczności uzasadniających ich ponowne wykonanie.
Na marginesie omawianego zagrożenia warto, zdaniem autora, zwrócić uwagę na fakt bardziej dynamicznego rozwoju technologii w stosunku do prawa ogólnego dotyczącego BHP i wydawanych na ich podstawie przepisów wykonawczych. Na przykład w robotach antykorozyjnych, a szczególnie w operacjach usuwania zużytych, ciężkich powłok ochronnych, już powszechnie stosowane są techniki hydromonitoringu z zastosowaniem narzędzi ręcznych o długości do dwóch metrów uzbrojonych na końcach w dysze wodne podające strumienie wody o ciśnieniu rzędu 2000 barów. Obserwacja tych robót nie pozostawia złudzeń, że podczas ich pracy ogólna suma zagrożeń jest większa od logicznej kombinacji "hałas + drgania". Dlatego oczekiwać należy, że w najbliższej przyszłości w katalogu zagrożeń pracowniczych pojawią się czynniki dzisiaj jeszcze rzadko wymieniane, tym niemniej bardzo istotne dla relacji "właściwe warunki - bezpieczna praca".
Jarosław Święcki
Komentarze (0)