- Fazoczuła metoda prądów wirowych (DIN EN ISO 21968)
- Metoda indukcji magnetycznej (DIN EN ISO 2178)
- Amplitudowa metoda prądów wirowych (DIN EN ISO 2360)
Połączenie dwóch pierwszych metod pozwala na pomiar grubości cynku oraz grubości lakieru przy pojedynczym przyłożeniu sondy! To nowatorskie rozwiązanie nie tylko wpłynęło na wzrost szybkości wykonywanych pomiarów, ale przede wszystkim zwiększyło ich dokładność.
Jak to możliwe? Wykorzystując fazoczułą metodę prądów wirowych, bezstykowo określana jest grubość warstwy cynku, następnie wykorzystując metodę indukcji magnetycznej, mierzona jest suma cynku i lakieru. Po wykonaniu operacji odejmowania na wyświetlaczu urządzenia przedstawiana jest grubość każdej powłoki z osobna. Najistotniejszy jest fakt, że cały pomiar odbywa się w trakcie jednego przyłożenia sondy, eliminując tym samym wpływ rozrzutów grubości powłoki cynkowej, która w tym przypadku nie ma już żadnego wpływu na pomiar grubości powłoki malarskiej.
W ślad za przemysłem motoryzacyjnym, potencjał drzemiący w połączeniu dwóch metod pomiarowych odkryli producenci blach dachowych, którzy również by zapewnić najwyższą jakość produktów, potrzebowali szybkiej i precyzyjnej metody pomiarowej. Specyfika trudnych warunków w jakich znajdują się poszycia dachowe wymaga zastosowania ok. 15-25 ?m powłoki cynkowej, mającej bezpośredni wpływ na właściwości antykorozyjne oraz układu powłok lakierniczych przekraczającego 50 ?m grubości. Odpowiednio gruba warstwa malarska zabezpiecza blachę przed potencjalnym zarysowaniem, które może w przyszłości stać się ogniskiem korozji. Dzięki ścisłej kontroli grubości nanoszonych powłok, czołowi polscy producenci mogą oferować blachy dachowe nawet z trzydziestoletnią gwarancją.
Komentarze (0)