Specjalne urządzenie gasi płomienie i odprowadza falę ciśnienia w sposób ukierunkowany
Przy obróbce strumieniowo-ściernej, szlifowaniu, polerowaniu i dalszej przeróbce metali powstają drobne pyły, które są odciągane ze stanowiska pracy, a następnie odfiltrowywane z powietrza wentylacyjnego poprzez urządzenia odpylające. Przy dużej przepustowości, wewnątrz takich urządzeń może dochodzić do wysokich koncentracji pyłów, przez co tworzy się atmosfera wybuchowa. - Wtedy wystarczy mała iskra, aby wywołać nieszczęście - wyjaśnia Jens Kuhn, specjalista ds. zabezpieczeń przeciwwybuchowych w firmie Keller Lufttechnik.
Sprawdziły się tutaj bezpłomieniowe urządzenia do redukcji ciśnienia. Jednak aby chronić zdrowie pracowników, dyrektywa ATEX 1999/92/EG (także ATEX 137) nakazuje zachowanie wokół tych urządzeń strefy bezpieczeństwa o promieniu 2,5 m. Taki obszar może z kolei znacznie utrudniać przebieg procesów produkcyjnych.
Eksplozja pyłu z użyciem "ProPipePlus": uwalnia się tylko ten pył, który odprowadzany jest do góry. Źródło: Keller Lufttechnik
Eksplozja pyłu bez użycia "ProPipePlus". Źródło: Keller Lufttechnik
"VARIO" z "ProPipePlus": siatka druciana gasi płomień, a kołnierz kieruje ciśnienie ku górze. Źródło: Keller Lufttechnik
Rozwiązanie o nazwie "ProPipePlus", oferowane aktualnie przez firmę Keller Lufttechnik, to urządzenie do bezpłomieniowej redukcji ciśnienia dla pyłów metalowych. Chodzi przy tym o cylindryczny kosz ze specjalnej siatki drucianej, który po zamontowaniu na jednostkę redukcji ciśnienia w separatorze pyłu gasi pojawiające się przy redukcji ciśnienia płomienie i wyposażony jest w kołnierz, który w przypadku eksplozji kieruje ciśnienie ku górze.
Sprawdzenie całego systemu przez FSA
Z tego powodu firma zleciła testy w Towarzystwie Badawczym Bezpieczeństwa Systemowego i Medycyny Pracy w Mannheim (z niem. FSA) dla separatora suchego "VARIO 2" w kombinacji z bezpłomieniowym reduktorem ciśnienia "ProPipePlus", pod kątem wytrzymałości uderzenia fali ciśnienia przy wybuchu oraz przebicia płomieni. Z powodzeniem, ponieważ cały system nienagannie przeszedł wszelkie przeprowadzone testy. - Mogliśmy ponadto udowodnić, że dozownik celkowy do odprowadzania odseparowanych pyłów metalowych jest również zabezpieczony przed przejściem płomieni - dodaje kolega z działu sprzedaży Christian Zöller. - Ponadto próby pokazały, że w przypadku eksplozji płomienie nie przechodzą na stronę gazów oczyszczonych za filtrem. Zbędne staje się zatem oddzielenie znajdujących się tam przewodów rurowych, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami.
Komentarze (0)