Rysunek 2. U góry: przed czyszczeniem, na dole: po czyszczeniu.
Faktyczna zamiana sposobu obróbki wstępnej została zaplanowana wraz z wszystkimi przedsiębiorstwami partnerskimi i została rozpoczęta w 2012 r. Wszystkie prace, takie jak np. czyszczenie sprzętu, instalacja parownika i stosowanego rurociągu zostały przeprowadzane w czasie wakacji. Ich realizacja w pojedynczych strefach ze środkami chemicznymi odbywała się również w krótkim okresie próbnym. Eksperyment ten powinien zapewnić, iż nie dojdzie do nieoczekiwanych strat po wznowieniu produkcji już po przerwie wakacyjnej. Odbył się on bezproblemowo. Aby użyć nowych metod, a także nauczyć się nimi kierować, prowadzona będzie stała kontrola kąpieli. Pierwsze uruchomienie było ściśle monitorowane przez technika Kluthe, a także pana Frenkla.
Wnioski
Poprzez przejście na neutralny środek DECORRDAL 20-1 udało się ograniczyć dodatkowe nakłady na poprawki. Ponadto, zredukowana została ilość aktywnych stref obróbki wstępnej, z trzech do dwóch. Sterowanie kąpielą jest proste i odbywa się przy pomocy dobrej przewodności, zamiast zależności od wartości pH i czułych elektrod pH. Jednak, aby to wszystko osiągnąć, obie strony muszą wypróbować zarówno już istniejące, jak i nowe możliwości bezpośredniego rozwiązywania potencjalnych problemów. Co więcej, taka zmiana będzie wymagała cierpliwości i klientów, i dostawców środków chemicznych do kąpieli.
Latem 2013 roku, po około roku doświadczeń, przedsiębiorstwo Kettler postanowiło przestawić także drugie urządzenie na proces z DECORRDAL 20-1 i DECORRDAL ZT 790. Także tutaj osiągnięto wyraźną poprawę jakości wykończenia powierzchni.
Kluthe Poland Sp. z o.o.
Komentarze (0)