Znanych i dość powszechnie używanych jest wiele systemów kolorowania, z których część oparta jest o arbitralnie wyznaczone wzorce, a część na systemie umiejscowienia położenia koloru w systemie barw. Warto jeszcze wymienić Standard BS oraz Munsell color system. Warto też pamiętać, że producenci samochodów, maszyn rolniczych i innych urządzeń mają swoje własne wzorce kolorów. Są one często bardzo oryginalne i nie można ich uzyskać za pomocą standardowych pigmentów używanych do barwienia farb, dotyczy to w szczególności kolorów metalicznych.
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na połysk i kolor jest proces starzenia. Dwa identyczne elementy składowane w odmiennych warunkach po pewnym czasie będą się różniły zarówno połyskiem, jak i kolorem. Aby ograniczyć to zjawisko, farby poddawane są testom starzeniowym. W warunkach sztucznych w komorze UV z cyklicznym zawilgoceniem próbek (fig. 13). Testy trwają z reguły 1000 lub 2000 godzin. Prowadzi się też badania w warunkach naturalnych, np. Floryda Test. Na Florydzie występuje największe nasłonecznienie, a próbki badane są nawet przez kilka lat (fig. 14). W trakcie badań kontroluje się zmiany barwy (deltaE) oraz spadek połysku.
- u różnych poddostawców;
- różnymi technikami aplikacyjnymi (natrysk powietrzny, bezpowietrzny itd.);
- materiałami pochodzącymi od różnych producentów;
- farbami różniącymi się generycznie, np. farby proszkowe i ciekłe.
Fig. 13. Floryda test.
Fig 14. Komora do badań starzeniowych (UV).
Fig. 15.
Fig. 16.
Fig. 17.
Nawet posługując się farbami z tzw. górnej półki, jakimi są lakiery samochodowe, malujemy całe elementy, żeby wygubić bardzo drobne różnice w wyglądzie pomiędzy powłoką oryginalną a powłoką renowacyjną.
W przypadku konstrukcji stalowych prawie zawsze trzeba wykonać poprawki pomontażowe. Umiejętność wykonywania poprawek to nie lada sztuka, na ogół wygląda to tak jak na fotografiach (fig. 15 i 16). Jeżeli różnice są tak rażące jak na fig. 15, to warto przemalować element lub przynajmniej wycinek od spawu do spawu. Gorzej jak poprawka ma kształt nieokreślony i na dodatek odróżnia się kolorem lub połyskiem, bo wtedy świadczy o zwyczajnym niechlujstwie wykonawcy. Dużo lepiej wygląda poprawka pokazana na fotografii fig. 17, choć i tu widać różnice koloru, mimo że użyto tej samej farby. Wykonywanie poprawek to jednak chyba temat na odrębny artykuł.
1) Jeden nanometr (nm) = 10-9 m
2) Informacje o NCS opracowano na podstawie Wikipedii
Michał Jaczewski
Komentarze (0)