Zrobotyzowane stanowisko lakiernicze - nowe podejście do lakierowania drzwi drewnianych
Na tegorocznych targach Drema w Poznaniu firma Lesta Srl - włoski producent robotów lakierniczych - zaprezentowała robota LeBot R500 A6 G4. Urządzenie wyposażone w 6 osi i karuzelę z 4 ramionami, przeznaczone jest przede wszystkim do lakierowania krzeseł, stołów, mebli.
W trakcie targów, na których zarówno firma, jak robot miały swoją premierę, prezentacja nowoczesnego robota lakierniczego zaopatrzonego w symulację laserową strumienia cieszyła się dużym zainteresowaniem odwiedzających przedstawicieli branży drzewnej. Robot zaraz po targach pojechał na Śląsk, żeby zacząć pracę w Fabryce Stołów i Krzeseł Drewnogal, niemniej jednak kolejny znalazł następnego użytkownika.
- zwiększyć wydajność, czyli przyśpieszyć proces malowania ręcznego, który od pewnego czasu był wąskim gardłem
- uzyskać powtarzalną jakość powłoki
- zautomatyzować aplikację 4 rodzajów powłok, które stosuje na swoich drzwiach
- skoncentrować wszystkie etapy lakierowania w jednym punkcie
- wykorzystać projekty drzwi wykonane w programie CAD do malowania
- przygotowywać programy lakierowanie bezdotykowo
- mieć bezpośrednią kontrolę nad procesem lakierniczym - najważniejszym w całej produkcji
Lesta Srl zaprojektowała, dostarczyła i wdrożyła kompletnie wyposażone stanowisko lakiernicze do drzwi drewnianych składające się z następujących elementów:
- kontroler robota LeCrob ECO z programem RobotManager
- system obrotowy RT
- system do sterowania i regulacji parametrów aplikacji
- oprogramowanie LeCrob PointStudio do projektowania w środowisku 3D
- oprogramowanie Point-to-Point do tworzenia programów lakierniczych
- ściana lakiernicza 3000 x 2500 mm Atex
- 3 systemy aplikacji
Pierwszym aspektem technicznym, na który odpowiedzieli projektanci Lesta Srl, były wymiary maksymalne skrzydeł - długość 2300 mm, szerokość 1100 mm, grubość 100 mm. Zastosowany system obrotowy został przygotowany, żeby sprostać tym wymiarom oraz być odpowiednio wytrzymały, aby utrzymać i obracać drzwiami w trakcie malowania, gwarantując ich stabilną pozycję. System obrotowy RT jest sterowany automatycznie przez kontroler robota, który definiuje odpowiednią sekwencję obrotów, kąt i prędkość, tak żeby robot pomalował płaszczyzny i krawędzie. Operator robota może zawsze regulować parametrami obrotów w zależności od potrzeb, używając odpowiednich funkcji w panelu sterowania.
Komentarze (1)