• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    1409mania_003.jpg

    Głowica robota uzbrojona w uchwyt z 3 pistoletami lakierniczymi, a poniżej postument systemu obrotowego RT.


    1409mania_004.jpg

    Robot LeBot R500 A6 w trakcie pracy z lakierem nawierzchniowym.


    Robot LeBot R500 A6 jest urządzeniem wyposażonym w 6 osi i ramiona o długości VA 1200 mm x HA 1400 mm, które zapewniają odpowiedni zasięg, a głowica posiada właściwy udźwig do przenoszenia kilku pistoletów lakierniczych pracujących w różnych systemach. Trajektoria głowicy i pistoletu jest projektowana automatycznie przez program po wpisaniu wymiarów drzwi, otworów na przeszklenia.

    Operator przygotowując program malowania drzwi wpisuje w panelu sterowania tylko wymiary oraz reguluje odpowiednie parametry aplikacji: ciśnienie lakieru, atomizacji oraz powietrza osłonowego. Zapisany przez robota program zawsze odtwarza wszystkie funkcje i parametry, czyli kąty obrotu, prędkości obrotu, ruchy pistoletu, parametry natrysku oraz funkcje dodatkowe, takie jak czyszczenie pistoletu, przygotowanie do kolejnego programu lakierowania. Dzięki zastosowaniu systemu sterowania i regulacji parametrów aplikacji udało się osiągnąć powtarzalną grubość i jakość powłoki lakierniczej na każdym modelu drzwi oraz typie lakieru. Zadanie o tyle trudne, że cały proces lakierniczy to kolejno bejcowanie, lakier podkładowy, lakier nawierzchniowy i patyna (stosowane na zdobione obramowania).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dzięki zastosowanym rozwiązaniom programowania proces natrysku jednej powłoki skrócił się do 2-2,5 min, co finalnie usystematyzowało całkowity czas lakierowania skrzydła do maksymalnie 10 min. Właściciele Grand Modern byli zaskoczeni faktem, że ich miesięczna produkcja może dzięki temu osiągnąć wzrost o 40% większy niż zakładany.


    1409mania_005.jpg

    Produkt finalny - drzwi pomalowane na stanowisku Lesta.


    Dyrektor produkcji firmy chciał, oprócz osiągnięcia ewidentnych popraw parametrów produkcji w lakierni, uzyskać także możliwość wykorzystania biura projektowego do celów lakierniczych oraz mieć bezpośredni i bieżący wgląd w pracę lakierni. Lesta odpowiedziała głosem swoich softwarowców. Robot został wyposażony w oprogramowanie LeCrob PointStudio do projektowania w środowisku 3D oraz oprogramowanie Point-to-Point do tworzenia programów lakierniczych. LeCrob PointStudio jest autorskim programem stworzonym przez dział IT Lesta do potrzeb tworzenia programów lakierniczych off-line z użyciem projektów cadowskich detali. Program wykorzystuje pliki 2D i 3D detali, w tym wypadku skrzydeł drzwiowych, i na ich podstawie kreuje automatycznie trajektorię pracy głowicy z pistoletem, jak też daje możliwość ustawienia wszystkich innych parametrów lakierowania, a na końcu tworzy symulację, żeby pokazać proces malowania. Dzięki niemu dyrektor produkcji Grand Modern już na etapie projektowania modelu drzwi ocenia czas ich malowania czy wręcz stopień zużycia farb. - Klient był zaskoczony faktem, że używając naszego PointStudio ma gotowy program malowania na robota, zanim dział mechaniczny w ogóle wykona skrzydło i to tylko na podstawie pliku - powiedział Igor Kania, menedżer regionalny Lesta Srl. - W trakcie wdrożenia sprawdziliśmy wykonalność tego transferu i jest doskonały. Projektant drzwi przesyła plik na laptopa dyrektora, a ten tworzy program malowania w PointStudio i przesyła do komputera robota. Operator po prostu ustawia skrzydło na obrotnicy i włącza program. Wszystkie parametry, łącznie z ciśnieniem lakieru, są już ustawione i zaczynamy malować. Proszę tylko zwrócić uwagę, że biuro projektowe i laptop dyrektora produkcji jest w innej części budynku i na innym piętrze.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik