• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(77)/2012

    Artykuły branżowe

    Kolorymetria

    ponad rok temu  01.05.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 6

    - teoria Heringa - mówiąca o istnieniu sześciu barw podstawowych, które tworzą trzy pary barw przeciwstawnych: żółta - niebieska, czerwona - zielona, biała - czarna. Teoria ta z początku wydawała się teorią przeciwstawną teorii Younga - Helmholtza; ostatecznie jednak okazała się jej uzupełnieniem. Teoria Younga - Helmholtza tłumaczy zasadę docierania konkretnej barwy do receptorów oka natomiast teoria Heringa tłumaczy zasady przekazania informacji o barwie od sensorów oka do mózgu, gdzie ostatecznie powstaje wrażenie barwy. Stąd teoria Heringa jest w stanie wytłumaczyć takie efekty jak widzenie następcze i efekt powidoku.

    Teoria Heringa nazywana jest teorią barw przeciwstawnych. Bazując na opisanych wyżej trzech parach barw przeciwstawnych, jest podstawą współczesnego systemu NCS.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Nie będziemy dalej wyliczać wszystkich ?kamieni milowych?, które ostatecznie stworzyły teorię koloru we współczesnym kształcie. Istotne jest jedynie to, że na tej drodze odkryć doszliśmy do wniosków, że czym innym jest dodawanie do siebie światła o różnym kolorze i otrzymywanie w wyniku tej syntezy addytywnej pożądanej barwy, a czym innym jest widzenie barwy przedmiotu, które to wrażenie powstaje na skutek odbicia się od przedmiotu światła i kolejno dotarcia tej odbitej wiązki fali elektromagnetycznej do receptorów barwnych oka ludzkiego. Widzenie barwy przedmiotu jest odwrotnością syntezy addytywnej i nosi nazwę syntezy subtraktywnej. Podstawą syntezy subtraktywnej jest fakt, że promieniowanie świetlne (promieniowanie elektromagnetyczne) padając na przedmiot jest w części pochłaniane przez ten przedmiot i tylko część pełnego spektrum światła białego w konsekwencji dociera do receptorów oka ludzkiego. Możemy więc powiedzieć już teraz, że powłoka stworzona przez lakier pigmentowany (farbę) jest filtrem, który w części pochłania promieniowanie z zakresu VIS, a w części je odbija. Recepturowanie farb, recepturowanie lakierów pigmentowanych jest więc umiejętnością połączenia takich substancji, które specyficznie będą pochłaniały odpowiednie zakresy promieniowania VIS i odpowiednie jego zakresy odbijały. Ostatecznie do receptora oka ludzkiego docierać powinno światło o określonym kolorze, które tworzyło będzie w mózgu odpowiednie wrażenie barwne, które chcemy by zostało wywołane. Oto kilka podstawowych zasad, które rządzą syntezą subtraktywną:

    - gdy na powłokę lakierniczą pada pełne spektrum światła widzialnego i zostaje ono w pełni przez tę powłokę pochłonięte, odbierane przez nas wrażenie nazywamy kolorem czarnym. Wówczas żadna fala świetlna nie dociera do naszego oka,

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ Wojciech Bartkowski 1 ponad rok temu Dla wprawnego oka nawet Delta 0,6 jest zauważalna. Faktycznie wiele zależy od jasności i odcienia koloru. Wielu klientów wymaga osiągnięcia dokładności ze wzorcem na poziomie delty 0,5 co nie zawsze jest możliwe dla jaskrawych lub słabo kryjących kolorów. Oczywiście należy najpierw ustalić z której wersji delty korzystamy! Delta E* Ecmc czy E2000
      oceń komentarz zgłoś do moderacji