- teoria Heringa - mówiąca o istnieniu sześciu barw podstawowych, które tworzą trzy pary barw przeciwstawnych: żółta - niebieska, czerwona - zielona, biała - czarna. Teoria ta z początku wydawała się teorią przeciwstawną teorii Younga - Helmholtza; ostatecznie jednak okazała się jej uzupełnieniem. Teoria Younga - Helmholtza tłumaczy zasadę docierania konkretnej barwy do receptorów oka natomiast teoria Heringa tłumaczy zasady przekazania informacji o barwie od sensorów oka do mózgu, gdzie ostatecznie powstaje wrażenie barwy. Stąd teoria Heringa jest w stanie wytłumaczyć takie efekty jak widzenie następcze i efekt powidoku.
Teoria Heringa nazywana jest teorią barw przeciwstawnych. Bazując na opisanych wyżej trzech parach barw przeciwstawnych, jest podstawą współczesnego systemu NCS.
- gdy na powłokę lakierniczą pada pełne spektrum światła widzialnego i zostaje ono w pełni przez tę powłokę pochłonięte, odbierane przez nas wrażenie nazywamy kolorem czarnym. Wówczas żadna fala świetlna nie dociera do naszego oka,
Komentarze (1)