- gdy na powłokę lakieru pada pełne spektrum światła widzialnego i pełen zakres tych fal elektromagnetycznych zostaje przez tę powłokę odbity, to odbierane przez nasz mózg wrażenie barwne jest bielą.
- gdy z pełnego spektrum światła widzialnego powłoka lakiernicza pochłonie tylko fale odpowiadającą barwie czerwonej, to uzyskany obraz barwny nazywamy cyjanem.
- gdy z pełnego spektrum światła widzialnego powłoka lakiernicza pochłonie tylko falę z zakresu barwy zielonej, widzimy kolor magenta.
- gdy z pełnego spektrum pochłonięte zostanie promieniowanie odpowiadające barwie niebieskiej, to widzianym przez nas kolorem będzie kolor żółty.
Recepturowanie farb lub recepturowanie lakierów pigmentowanych nosi nazwę ?produkcji koloru? i jest ono oparte często na mieszaniu ze sobą kilku lub nawet kilkunastu substancji podstawowych, tzw. pigmentów. W ten sposób można praktycznie stworzyć wszystkie kolory rejestrowane przez oko ludzkie. Synteza subtraktywna tłumaczy jednoznacznie metameryzm, czyli odczuwanie innego wrażenia barwnego w zależności od źródła światła, w którym dany przedmiot jest oglądany. Tak jak powiedzieliśmy, promieniowanie VIS jest pełnym spektrum światła widzialnego (światło dzienne), natomiast światło pochodzące np. ze świetlówki jest tylko częścią tego promieniowania. Zgodnie z syntezą subtraktywną dany przedmiot pochłonie ze światła dziennego część fal elektromagnetycznych, a część odbije i te właśnie fale dotrą do receptorów oka. Gdy na ten sam przedmiot padać będzie promieniowanie ze świetlówki i dodatkowo w zakresie fal emitowanych ze świetlówki nie będzie tych fal, które dany lakier odbija, to ostatecznie do receptorów oka dotrze promieniowanie uboższe o pewne zakresy fal w stosunku do promieniowania odbitego od przedmiotu, gdy pada na nie światło dzienne. Ostatecznie odczuwany kolor przedmiotu będzie inny w świetle dziennym i inny w świetle jarzeniowym.
Komentarze (1)