Oszczędne i wydajne wygrzewanie elementów pokrytych lakierami proszkowymi
Podstawową zaletą promieniowania podczerwieni przy wygrzewaniu lakierów proszkowych jest to, iż straty energii cieplnej są minimalne. Fala elektromagnetyczna trafiająca na przeszkodę (nasz pomalowany element) zamieniana jest na energię podczerwieni i element rozgrzewa się bez strat ciepła.
Czas potrzebny do nagrzania powierzchni pomalowanego przedmiotu do temperatury żelowania proszku (120-140°C) to zaledwie dwie, do dwóch i pół minuty, a następne trzy, cztery minuty (220-230°C) to proces utwardzania proszku. Tak więc cały proces wygrzewania pomalowanego elementu zajmuje od sześciu do siedmiu minut.
W dobrze zorganizowanej malarni wyposażonej w tunelowy piec promiennikowy o wysokości roboczej 1500 mm i długości 2000 mm w ciągu 8-godzinnego dnia pracy uzyskuje się wydajność rzędu 150 m2 powierzchni dwustronnie pomalowanej przy 70 proc. wykorzystania powierzchni.
Do bardzo istotnych zalet wygrzewania lakieru proszkowego w promiennikach podczerwieni należy zaliczyć fakt, iż na krawędziach wygrzewanych przedmiotów zżelowany proszek nie spływa i naniesiona warstwa lakieru zostaje na krawędziach niezmieniona. Jak już wcześniej wspomniano, fala elektromagnetyczna zamieniona zostaje w ciepło po natrafieniu na przeszkodę i rozgrzewanie następuje od podłoża, co ma duże znaczenie, gdyż na stopionym w ten sposób lakierze nie powstaną bąble ani pęknięcia, w przeciwieństwie do wygrzewania konwencjonalnego, gdzie topienie proszku następuje na jego powierzchni i może wystąpić zjawisko "kożucha" lub "bąbli" przez odgazowywanie podłoża.
Promienniki podczerwieni emitują promieniowanie w zakresie fal długich od 4 do 7 mikronów, co stawia je w kategorii jednych z najbardziej efektywnych źródeł ciepła. Konstrukcja przelotowych pieców promiennikowych zapewnia dobre wygrzanie każdego elementu, tak przestrzennego, jak i płaskiego, bowiem wewnątrz pieca funkcjonuje dodatkowo system wewnętrznej recyrkulacji gorącego powietrza, gwarantującej tym samym doprowadzenie do właściwej temperatury miejsca, do którego nie dochodzi bezpośrednie promieniowanie. Kolejna korzyść ze stosowania tunelowego pieca promiennikowego to oszczędność miejsca i możliwość wygrzewania długich elementów (jedyne ograniczenie to długość pomieszczenia lakierni), a także możliwość krótkotrwałego uruchamiania części pieca (np. połowy czy jednej sekcji) do wygrzania kilku czy kilkunastu detali, w przeciwieństwie do pieca komorowego, którego rozgrzanie trwa dobrych kilkadziesiąt minut.
Komentarze (0)