Masa jednostkowa wytworzonej powłoki jest niewielka i waha się od ok. 0,15 g/m2 do ok. 1,2 g/m2, a barwa powłoki ma związek z masą.
Podstawową zaletą procesu fosforanowania amorficznego jest fakt, że konwersyjna powłoka fosforanowa, wytwarzana w czasie tego procesu na powierzchni metali, stanowi bardzo dobry podkład pod powłoki malarskie, poprawiając ich przyczepności do podłoża oraz zwiększając odporność korozyjną.
Inne zalety fosforanowania amorficznego można sformułować następująco:
- proces jest prosty, może być prowadzony zarówno metodą natryskową, jak i zanurzeniową,
- kąpiele są niepalne i nie stwarzają zagrożenia na stanowisku pracy,
- urządzenia i instalacje do prowadzenia procesu mogą być wykonane ze stali węglowej,
- proces jest łatwy do kontrolowania i przy właściwie dobranym składzie preparatu zużywa stosunkowo niewiele surowców; przyjmuje się, że średnio wynosi ono ok. 10 g/m2 - oznacza to, że 1 kg preparatu wystarcza do przygotowania ok. 100 m2 powierzchni.
Tablica 2. Orientacyjne parametry prowadzenia procesów fosforanowania żelazowego.
Następnym zabiegiem jest płukanie w wodzie o temp. 20-60°C w czasie 0,5-2,0 min oraz suszenie nadmuchem powietrza (możliwe jest też pozostawienie detali do wyschnięcia w pomieszczeniu). Przy stosowaniu technologii zanurzeniowej, w przypadku znacznego zanieczyszczenia powierzchni, zaleca się wstępne mycie w kąpieli zawierającej Impurex 91/MC-3 (technologia zanurzeniowa) lub Impurex 91/MC-2 (technologia natryskowa) wg parametrów podanych w tablicy 1. Po procesie odtłuszczania należy detale dokładnie wypłukać wodą, by nie neutralizować kwaśnej kąpieli Impurexów MF. Korzystny wpływ fosforanowania amorficznego na powłokę malarską – przy zastosowaniu Impurexu MF-Z – ilustruje zdjęcie 1.
Komentarze (0)