Uziemienie malowanych elementów
Dla napylania metalicznych farb proszkowych z zadowalającym rezultatem jest konieczne spełnienie, oprócz wymienionych wcześniej, jednego podstawowego warunku - zapewnienia właściwego uziemienia.
Bez właściwego uziemienia detali nie może być mowy o uzyskaniu stałego koloru i efektu uzyskanej powłoki. Wahania grubości nakładanej powłoki, zawartości pigmentu w powłoce, niejednorodnego rozłożenia pigmentu są bardzo często rezultatem niedostatecznego uziemienia. Farby zawierające pigment metaliczny są o wiele bardziej wrażliwe na brak uziemienia niż inne farby proszkowe.
Warunkiem właściwej pracy z farbami metalicznymi jest również zapewnienie dobrego uziemienia urządzeń biorących udział w napylaniu, przede wszystkim urządzeń aplikacyjnych.
Kolor proszkowych farb metalicznych
Na końcu procesu produkcyjnego pojawia się odbiorca podejmujący decyzję o kupnie produktu. Jest srogim sędzią, ponieważ ocenia wyrób po pozorach, czyli po jego wyglądzie. Dlatego jakość powłoki malarskiej, stanowiącej o estetyce wyrobu ma kapitalne znaczenie. W przypadku proszkowych powłok metalicznych krytyczne są parametry jednorodności i równomierności uzyskanego efektu wizualnego. Jak rozłoży się pigment w powłoce, z jak różną gęstością, jak równomiernie ziarna pigmentu będą odbijały światło.
Duże zlecenia produkcyjne na wykonanie powłok ochronnych, jak i te mniejsze są oparte o zatwierdzane wzory wymalowań. Wzory te są wykonywane często w warunkach odbiegających od typowo produkcyjnych. W przypadku aplikacji metalicznych farb proszkowych ma to bardzo duże znaczenie. Na wygląd gotowej powłoki ma wpływ sprzęt eksploatowany w konkretnej malarni, sposób prowadzonego odzysku farb, wielkość zlecenia, jakość farby proszkowej itp. Dlatego też, jeśli chcemy by zamówione powłoki miały powtarzalny wygląd, starajmy się, żeby były wykonywane w jednej malarni, produktami umożliwiającymi prowadzenie skutecznego odzysku.
Podsumowanie
Komentarze (0)