Nowa kolekcja kolorów firmy AkzoNobel
Przedstawiamy Państwu nową kolekcję efektów specjalnych FUTURA 2010-2013. Seria jest już znana od ponad dziesięciu lat. Są to najwyższej jakości poliestrowe farby architektoniczne stosowane na całym świecie.
W dobie zmian klimatycznych na świecie wszyscy poszukujemy rozwiązań ekologicznych i odciążających środowisko. W latach 70. ubiegłego wieku w dobie kryzysu paliwowego pojawiły się pierwsze pomysły dotyczące oszczędzania energii i budowania obiektów „przyjaznych środowisku”. Nie jest to kosztowna moda, a konieczność i społeczna odpowiedzialność. Na świecie pojawił się nowy nurt architektury, zwanej ekologiczną. Na czym polega ekoarchitektura?
Dziś już wiemy, że rozsądny projekt może oszczędzić pieniądze: wykorzystanie energii odnawialnej, odpowiednie usytuowanie budowli względem stron świata nie tylko zmniejsza samo zapotrzebowanie na energię, ale i pozwala dostępną energię najskuteczniej wykorzystać, uniezależnia również użytkownika od jednego źródła oraz zmian cen energii.
Myślenie w kategoriach architektury ekologicznej to nie tylko oszczędzanie energii i zasobów (rzadsza konieczność renowacji i czyszczenia), ale również wpisywanie działalności człowieka w kształtowanie przestrzeni, wpisywanie siebie i tworzonej architektury w przyrodę. Już nie wyodrębnianie jej i megalomańskie uwidacznianie, ale rozsądne, zintegrowane przyrodniczo gospodarowanie w krajobrazie. W Warszawie nad samą Wisłą powstaje Centrum Nauki Kopernik. Powstaje ono dokładnie nad tunelem Wisłostrady – jest to projekt młodych polskich architektów. Wśród wielu pozytywnych opinii o ich pracy znajdujemy między innymi taką, że ten „budynek doskonale wpisuje się w otaczający krajobraz, wydobywa i podkreśla charakter nadwiślańskich bulwarów, jest ważnym głosem w rozwoju współczesnej architektury”. Budynek w swojej bryle zdaje się surowym naturalnym bytem przypieczętowanym głazem narzutowym, kryjącym planetarium – do współpracy bowiem zaproszono między innymi specjalistów od konstrukcji ścian z gliny, projektantów zielonych fasad i ogrodów dachowych, geologów i specjalistów od naturalnej wentylacji. Nasze farby Interpon również zostały wykorzystane jako wpisujące się w naturalny i ekologiczny charakter budowli.
„Zielone” barwy
Nowa kolekcja 50 kolorów wykończenia budynków, które są od dawien dawna znakiem orientacyjnym w terenie, stawia przede wszystkim na trwałość. Powłoki o pięciokrotnie większej wytrzymałości niż wyroby tradycyjne otrzymały już etykietkę „zielonych”. Specjaliści od trendów podkreślają, że zieleń jest właśnie „tym” kolorem na nadchodzące lata. Niektóre z naszych nowych wykończeń, właśnie w odcieniach zieleni, zawdzięczają swoje nazwy wspaniale zielonym obszarom tropikalnym.
Komentarze (0)