• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(69)/2011

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 4

    Wady malarskich powłok proszkowych


    Utworzona finalnie powłoka malarska ma za zadanie zaspokojenie potrzeb i oczekiwań nabywcy: użytkowych i dekoracyjnych.Każde odstępstwo od stawianych wymagań określane jest mianem wady. Warto wiedzieć jakie są przyczyny najczęściej występujących wad powłok proszkowych oraz jakie są sposoby ich zapobiegania.


    Powłoka to warstwa nałożona jedną z metod na dane podłoże z reguły z innego niż ono materiału. W procesach związanych z malowaniem proszkowym pojęcie to występuje:

    - w przygotowaniu chemicznym powierzchni przed malowaniem jako wytworzona warstwa tzw. konwersyjna w postaci np. fosforanów żelaza lub cynku, chromianów, tlenków,

    - w operacji samego malowania proszkowego jako wytworzona w wyniku tego procesu stała warstwa uzyskana z zastosowanej farby proszkowej.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Prawidłowo przygotowana powierzchnia do malowania hamuje procesy utleniania, czasowo zabezpiecza przed korozją, zwiększa i zapewnia przyczepność powłok lakierniczych. W ten sposób ma bardzo istotny wpływ na jakość i ewentualnie mogące wystąpić nieprawidłowości (wady) w wyglądzie i własnościach nakładanej na nią powłoki malarskiej. Dlatego też bardzo istotny jest dobór odpowiedniej metody przygotowania powierzchni, która może być przeprowadzona poprzez obróbkę mechaniczną lub chemiczną. Operacje mechaniczne zapewnić powinny usunięcie zanieczyszczeń, takich jak: rdza, zgorzelina, stare powłoki, rozwinąć powierzchnię nadając jej odpowiednią chropowatość i uzyskując zgodnie z normą PN-EN ISO 8501.1 stopień 2½.


    Wady są cechami ujemnymi – obniżają wartość przedmiotu, którego dotyczą lub wręcz go dyskwalifikują. Mogą one powstawać na każdym etapie procesu wytwórczego, a ten jest dość złożony. Niejednokrotnie przyczyny są ewidentne, w innych przypadkach nie są oczywiste lub mogą być spowodowane paroma nakładającymi się na siebie nieprawidłowościami.


    Najczęściej występujące wady .


    Metody chemiczne dodatkowo zapewniają usunięcie zanieczyszczeń w postaci smarów, olejów, tłuszczów, soli, brudu, kurzu, pyłu, zapewniając poza tym pożądaną odporność korozyjną tak przed, jak i po malowaniu, przyczepność, wygląd, własności mechaniczne.


    Ogólnie utworzona finalnie powłoka malarska ma za zadanie usatysfakcjonowanie użytkownika, zaspokojenie potrzeb i oczekiwań nabywcy:

    - użytkowych – ochronę antykorozyjną przed czynnikami zewnętrznymi, jak: wilgoć, środki chemiczne, światło, ciepło, oddziaływania mechaniczne

    - dekoracyjnych – zapewnienie odpowiednich wrażeń wizualnych: kolor, połysk, estetyczność.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...