Wady malarskich powłok proszkowych
Utworzona finalnie powłoka malarska ma za zadanie zaspokojenie potrzeb i oczekiwań nabywcy: użytkowych i dekoracyjnych.Każde odstępstwo od stawianych wymagań określane jest mianem wady. Warto wiedzieć jakie są przyczyny najczęściej występujących wad powłok proszkowych oraz jakie są sposoby ich zapobiegania.
Powłoka to warstwa nałożona jedną z metod na dane podłoże z reguły z innego niż ono materiału. W procesach związanych z malowaniem proszkowym pojęcie to występuje:
- w przygotowaniu chemicznym powierzchni przed malowaniem jako wytworzona warstwa tzw. konwersyjna w postaci np. fosforanów żelaza lub cynku, chromianów, tlenków,
- w operacji samego malowania proszkowego jako wytworzona w wyniku tego procesu stała warstwa uzyskana z zastosowanej farby proszkowej.
Wady są cechami ujemnymi – obniżają wartość przedmiotu, którego dotyczą lub wręcz go dyskwalifikują. Mogą one powstawać na każdym etapie procesu wytwórczego, a ten jest dość złożony. Niejednokrotnie przyczyny są ewidentne, w innych przypadkach nie są oczywiste lub mogą być spowodowane paroma nakładającymi się na siebie nieprawidłowościami.
Najczęściej występujące wady .
Metody chemiczne dodatkowo zapewniają usunięcie zanieczyszczeń w postaci smarów, olejów, tłuszczów, soli, brudu, kurzu, pyłu, zapewniając poza tym pożądaną odporność korozyjną tak przed, jak i po malowaniu, przyczepność, wygląd, własności mechaniczne.
Ogólnie utworzona finalnie powłoka malarska ma za zadanie usatysfakcjonowanie użytkownika, zaspokojenie potrzeb i oczekiwań nabywcy:
- użytkowych – ochronę antykorozyjną przed czynnikami zewnętrznymi, jak: wilgoć, środki chemiczne, światło, ciepło, oddziaływania mechaniczne
- dekoracyjnych – zapewnienie odpowiednich wrażeń wizualnych: kolor, połysk, estetyczność.
Komentarze (0)