To tyle teoria a jak wygląda to w praktyce?
We wszystkich lakierniach, w których pracowałam, decyzja o przystąpieniu do certyfikacji na zgodność z normą ISO 14001 powodowała, że na pierwszy ogień trzeba było przyjrzeć się nośnikom energii oraz układowi woda - ścieki. Lakiernia jest wydziałem, gdzie zużycie gazu, prądu i wody jest największe i gdzie "media" (obok kosztów farby i chemikaliów) tworzyły największe koszty jej działania.
Opomiarowanie to pierwszy etap, który pozwala przeze wszystkim zorientować się ile w poszczególnych wyznaczonych interwałach czasowych ( najczęściej miesięcznych) zużywamy wody, gazu, prądu.
Zastosowanie filtrów na etapie odtłuszczania i płukania po odtłuszczaniu, a także po fosforanowaniu pozwoli również zmniejszyć ilość wody i niebezpiecznych ścieków z powodu zmniejszenia częstotliwości czyszczeń technologicznych.
Zastosowanie niedrogich urządzeń pozwala efektywnie usunąć olej z procesu odtłuszczania a czasami niewielkie dopracowanie tego procesu powoduje zmianę kodu z odpadu, za który trzeba płacić, na kod, za który płaci nam firma odbierająca odpady. W bardzo krótkim czasie urządzenia się spłacają a później to już sam zysk (zwłaszcza przy dużej produkcji).
Może będzie to także dobry czas na to, aby wyjść z utartych szlaków i tradycyjne fosforanowanie zastąpić nowoczesnymi układami pracującymi w temperaturze otoczenia?
Innym aspektem ważnym pod kątem środowiskowym jest weryfikacja posiadanej dokumentacji ze względu na zgodność z wymaganiami prawnymi.
Przedstawione przykłady działań pozwalają inaczej spojrzeć na możliwość certyfikacji na zgodność z normą ISO 14001 - to przynosi same zyski, zarówno te materialne, jak i te pozafinansowe. Jest to istotne zwłaszcza w czasie kryzysu.
Małgorzata Kozłowska
Komentarze (0)