• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3

    Dyrektywa REACH wobec środków ochrony antykorozyjnej


    Żywotność oraz działanie produktów wykonanych z metalu w dużym stopniu zależy od stopnia zastosowanej ochrony antykorozyjnej. Z tego też względu, producenci oraz ich dystrybutorzy zastanawiają się, jaki wpływ na przyszłość produktów antykorozyjnych będzie miała dyrektywa REACH.


    Dyrektywa REACH, tj. Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals, która została wprowadzona 1 lipca 2007 roku, opisuje potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego oraz środowiska związane z użytkowaniem środków chemicznych na terenie Europy. Rejestracja jest obowiązkowa dla wszystkich produktów chemicznych produkowanych lub importowanych w ilościach minimum 1 t sześciennej oraz takich, które nie są wyłączone spod rozporządzenia (jak np. polimery). Nowe substancje muszą być rejestrowane w trybie natychmiastowym. Dla substancji wprowadzonych na rynek wcześniej lub będących w fazie zmian receptury rejestracja jest również ważna, jeśli produkty te zostały zgłoszone do końca 2008 roku. Wszystkie produkty określane jako będące w fazie modyfikacji są umieszczone w Europejskim Rejestrze Istniejących na Rynku Chemikaliów (European Inventory of Existing Commercial Chemical Substances (EINECES). EINECES jest katalogiem produktów, które zostały wprowadzone na rynek przed 1981 rokiem. Znajduje się tam około 100 000 starych receptur. Są tam również zapisane te produkty, które są wytwarzane na terenie UE, ale nie zostały zgłoszone przez producenta w okresie ostatnich 15 lat przed powołaniem REACH, np. środki chemiczne używane jedynie na potrzeby ich wytwórcy. Po upłynięciu okresu przejściowego, substancje, które nie zostały wstępnie zarejestrowane w Europejskiej Agencji Chemicznej (ECHA) w Helsinkach, nie mogą być dłużej produkowane lub używane na terenie UE do czasu, kiedy całościowy proces rejestracyjny nie zostanie zakończony.

    889011.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jako alternatywa dla standardowego procesu fosforanowania cynkowego i żelazowego, nanoceramika pozwala na podobny stopień zabezpieczenia spełniającego wymogi środowiskowe. Fot. Henkel


    Wstępna rejestracja środków antykorozyjnych

    Znane firmy, takie jak Henkel lub Surtec, potwierdziły, iż substancje używane do produkcji środków do przygotowania powierzchni służące dla czasowej lub długotrwałej ochrony antykorozyjnej takie, jak: złożone środki myjące; emulsje, kąpiele fosforanowania żelazowego i cynkowego zostały w pełni zgłoszone do REACH. Z tego też powodu, dostępność tych środków jest stała i nieprzerwana. Jednakże otwartym pytaniem pozostaje jaka sytuacja nastanie po zakończeniu pełnego procesu rejestracji.

    Tagi: REACH,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...