Prawie zawsze najkorzystniejsze i najlepsze rozwiązanie
Belgijskie przedsiębiorstwo Nelco GmbH wyspecjalizowało się w niszowym rynku recyklingu zużytych proszków i oferuje firmom zajmującymi się malowaniem proszkowym racjonalną ekologicznie, jak również korzystną cenowo metodę. Niemieckie czasopismo "Besser lackieren" przeprowadziło rozmowę z prezesem firmy Arndem Nelde na temat korzyści recyklingu oraz jego aspektów praktycznych.
- Jak wyglądają koszty dalszego przetwarzania zużytego proszku w porównaniu do spalania/utylizacji?
- We współpracy z firmami zajmującymi się malowaniem stawiamy na zdrową i długoterminową współpracę, z której obie strony czerpią korzyści. Malarnie proszkowe mogą zaoszczędzić na kosztach unieszkodliwiania odpadów związanych z ich spalaniem lub składowaniem, ponieważ nasza usługa jest korzystniejsza cenowo - także przy mniejszych ilościach. Jak pokazuje tabela, mamy dla większości proszków najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym. Dzielimy z klientem koszty analizy składu odpadów, a ponosi on jedynie koszty transportu.
- Jakie są główne motywy działania dla użytkowników chcących skorzystać z dalszego przetwarzania?
- Należy wziąć pod uwagę, że obok uwzględnienia kosztów, obecnie wielu klientów wymaga od producentów, żeby ci wybierali rozwiązanie najbardziej przyjazne dla środowiska. Składowanie bądź spalanie odpadów są bardzo drogie i stanowią obciążenie dla środowiska. Dalekowzroczne działania ekologiczne stały się bardzo ważne. Również bezpieczeństwo jest ważnym czynnikiem. Odpady farb proszkowych były często zestalane w piecu, a następnie usuwane jako nienadające się do powtórnego przetworzenia. To postępowanie nie jest pozbawione ryzyka - znany jest przypadek, że instalacja do nakładania powłok całkowicie spłonęła z powodu eksplozji w piecu.
Ustawodawca przewiduje w nowej, niemieckiej ustawie o zagospodarowaniu odpadów z 2012 roku (§6) odpowiednią hierarchię postępowania z odpadami. Przyjmuje się, że dalsze przetwarzanie lub recykling muszą być stosowane priorytetowo.
- Jaki rodzaj proszku i w jakiej postaci powinien zostać dostarczony do przetworzenia zużyty proszek?
- Proszki powinny być suche oraz wolne od zanieczyszczeń, metali ciężkich i innych substancji niebezpiecznych. W celu ekonomicznego przetwarzania najlepiej, aby proszki były pakowane w worki typu big bag. Partnerstwo z naszymi klientami bazuje na ich informacjach o produkcie. W przypadku malarni usługowych często wymieszane są ze sobą różne kolory i gatunki farb, co zasadniczo nie stanowi problemu. Opracowaliśmy nasz własny system, aby radzić sobie z tą problematyką. Mieszanki proszków nie są u nas na przykład dzielone na epoksyd i poliester, lecz podlegają klasyfikacji na dziesięć różnych gatunków - od czystego poliestru po epoksyd, w zależności od zawartości w mieszance. Tym samym wszystkie dostarczone gatunki proszków mogą być możliwie optymalnie zastosowane w produktach końcowych z równoczesnym zagwarantowaniem stałej jakości.
Komentarze (0)