- Jakie działania technologiczne w instalacji oraz procesie mogą już na wstępie zmniejszyć nakłady?
- Jak już wspomniałem, proszki powinny być przede wszystkim pakowane w opakowania typu big bag. Większość firm nakładających powłoki pracuje z cyklonem bądź filtrami końcowymi, w związku z czym proszki w zasadzie nie zawierają zanieczyszczeń. Proszki o jednorodnych kolorach oraz towary przeterminowane powinny być dostarczane najlepiej w oryginalnych opakowaniach, gdyż zawarte są na nich wartościowe informacje na temat proszku umożliwiające jego identyfikację. W przypadku uprzednio otwartych opakowań należy zwrócić uwagę, aby do proszku nie mogły dostać się żadne zanieczyszczenia.
- Do jakich produktów i w jakich gałęziach przemysłu wykorzystywane są te zregenerowane proszki?
Ponadto, kolejne zastosowanie można znaleźć przy produkcji wodoodpornych płyt z tworzywa sztucznego jako materiał konstrukcyjny, np. do produkcji mebli kuchennych czy łazienkowych. Zużyty proszek po regeneracji może być w zasadzie wykorzystywany nawet jako proszek do powlekania przy zastosowaniach o mniejszych wymaganiach jakościowych, w których kolor nie odgrywa żadnej roli.
- Jakie korzyści mają firmy zajmujące się malowaniem z oferowanej przez was pełnej transparentności?
- Jesteśmy bardzo dumni z faktu bycia największym przedsiębiorstwem na świecie, które zajmuje się tą tematyką. Rocznie poddajemy recyklingowi około 8000 ton zużytych proszków. Towarzyszy temu wytwarzanie produktów, dla których w standardowych procesach produkcyjnych stosowane byłyby obciążające środowisko fenole czy lateks. Ponadto, nasze produkty mogą podlegać także ponownemu recyklingowi po zakończeniu okresu ich eksploatacji.
Zakłady lakiernicze widzą, że na bazie zużytego proszku wytwarzane są przez nas bardzo konkretne, użyteczne, a przy tym przyjazne dla środowiska produkty. Najczęściej samo to wystarcza, aby udostępniali nam oni suche i czyste proszki. Ustawicznie zachęcamy naszych partnerów biznesowych z branży nakładania powłok do zestawiania ilości dostarczonych do nas proszków odpadowych z ilościami zużywanymi w ich zakładach. Przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwo są często zaskoczone wynikami, które mogą kształtować się od 1 aż do 55% - w zależności od zastosowania.
Komentarze (0)