• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(66)/2010

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 3

    Ochrona kabiny zalecana jest już przed podjęciem pierwszych prac lakierniczych. W miarę użytkowania można na powłoki wcześniej położone nanosić kolejne cieńsze warstwy lakieru ochronnego, tak by do zdejmowania przystąpić dopiero po kilkukrotnym uzupełnianiu. Pozwala to na znaczne oszczędności materiału i pracy.

    Lakier ochronny powinno się odświeżać najpóźniej po ok. 6 miesiącach. Sprawdzać można też co jakiś czas ściągalność i elastyczność powłoki. Tak długo, jak błona jest miękka i rozciągliwa nadaje się do użytku.


    Jak postępować przy zabezpieczaniu kabiny?

    1. czyszczenie

    W przypadku kabin wcześniej używanych. Kabinę należy dokładnie wyczyścić. Dla usprawnienia pracy można stosować pasty wytrawiające do usuwania starych powłok.

    2. aplikacja

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Na wyczyszczone i gładkie powierzchnie naniesiona zostaje warstwa ochronna lakierem o ściągalnej powłoce, a w razie potrzeby również dodatkowo absorberu pyłowiążącego. Komora jest gotowa do pracy, czysta, jasna i zabezpieczona przeciwko zabrudzeniom.

    3. odświeżanie

    Powłoki mogą być wielokrotnie odświeżane poprzez aplikację kolejnych, wyraźnie cieńszych powłok na poprzednie, zabrudzone warstwy. Pozwala to na znaczne zmniejszenie zużycia i redukcję nakładu pracy. Nie dotyczy to oczywiście lakieru przeźroczystego, który należy zmieniać każdorazowo, kiedy przestał spełniać swoją rolę.

    4. zdejmowanie

    Podczas następnego czyszczenia kabiny pył lakierniczy, brud i resztki lakieru zdjęte zostaną razem z lakierem zabezpieczającym. Ściąganie następuje na podobieństwo folii.

    876021.jpg


    Lakiery ściągalne znajdują zastosowanie również w innych działach produkcji

    Kabiny lakiernicze są przykładem tylko jednej z dziedzin, gdzie stosowane są te środki. Również szybko zabrudzające się urządzenia produkcyjne, jak prasy do klejenia, urządzenia spieniające i inne, gdzie występują zapylenia, czy rozlewania się płynów, chronione mogą być przed zabrudzeniami za pomocą lakieru ściągalnego. Lakier o ściągalnej powłoce znajduje również zastosowanie jako tymczasowa warstwa ochronna różnych wrażliwych części, np. do transportowania, magazynowania, chroniąc je przed pobrudzeniem, czy uszkodzeniami.

    876018.jpg

    Czysta kabina zabezpieczona białym lakierem ściągalnym.


    Zakończenie

    Artykuł nie wyczerpuje całkowicie tematu zabezpieczania kabin lakierniczych przez zastosowanie lakierów ściągalnych i pyłowiążących. Część lakierni ma swoją specyfikę i może wymagać dostosowania rodzaju zabezpieczenia. Oprócz produktów standardowych, możliwe są rozwiązania indywidualne, dostosowane do potrzeb procesu. Podstawowym kryterium wprowadzenia nowych rozwiązań jest oczywiście efektywność i rentowność. Można wyliczyć i przedstawić symulację kosztową zabezpieczenia dla wskazanej lakierni na przestrzeni np. półrocznej. Pomaga to przy analizie pracy lakierni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...