• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 1 z 3
    Aby zwiększyć produktywność i zredukować zużycie energii w malarni, potrzebne są efektywne systemy zawieszania detali. Na przykładzie dwóch przypadków wyjaśniamy zalety zawieszenia, które zostało zoptymalizowane pod względem ekonomicznym.

    Efektywne zawieszenie czynnikiem tworzącym nowe możliwości



    Dzięki inteligentnym rozwiązaniom stosowanym obecnie do zawieszenia i maskowania detali poddawanych obróbce lakierniczej, produktywność może zostać wyraźnie zwiększona, a zużycie energii zmniejszone. Ponadto, rozwiązania tego typu muszą być bardzo uniwersalne w zastosowaniu, aby móc lakierować szeroki wachlarz produktów bez utraty jakości i wydajności. Możemy to zrealizować poprzez zastosowanie lekkich i uniwersalnych stelaży dopasowanych do przeprowadzanych procesów technologicznych. Niemniej jednak, oprócz zmiany systemu zawieszania musimy zadbać również o nowe koncepcje organizacji pracy oraz dostosowanie logistyki produktów i stanowisk pracy wewnątrz zakładu z linii i do linii lakierniczej. Z powodu stale rosnącej konkurencji w branży lakierowania proszkowego na rynkach światowych coraz częściej należy brać pod uwagę koszty jednostkowe przypadające na malowany element. Uwzględnić należy także odpowiednie czynniki, które mają wpływ na poddany obróbce element. Są to np. jakość farby lub lakieru, ergonomia, zużycie energii elektrycznej, efektywność zamówień, udział farby/środków chemicznych, koszty związane z utrzymaniem jakości, wyposażenie towarzyszące zawieszeniu, wybrana technika maskowania, dostępność, możliwość magazynowania, usuwania farby i wiele innych.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przedstawione poniżej kalkulacje i wykresy powinny dać każdemu inspirację do tego, aby zbadać w jaki sposób funkcjonuje jego własna linia lakiernicza i jakich nowych rozwiązań należy poszukiwać.


    1468redukcja_001.jpg

    Rys. 1. Efektywniejsze zawieszenie obniża znacznie całkowite koszty malowania proszkowego.


    Optymalizacja procesu malowania

    Elementy maskujące, systemy zawieszeń i zawieszki są tylko środkami produkcji w procesie malowania powierzchni. Ich wpływ na wynik ekonomiczny jest jednakże większy niż często się zakłada. Udział kosztów zawieszenia i maskowania w łącznych kosztach malowania proszkowego wynosi zaledwie od 2 do 4%. Wykorzystanie specjalnej techniki zawieszania może jednak obniżyć globalne koszty malowania proszkowego nawet do 50%. Istnieje wiele sposobów, aby skalkulować koszty malowania wyrobu - od prostych obliczeń, do złożonych kalkulacji. Najważniejszą rzeczą jest jednak niestawianie sobie w centrum uwagi pytania o to, tylko co jest dobre, a co złe. Należy do problemu podejść kompleksowo. Kilka podstawowych pomysłów zrealizowanych w jednym czasie może pomóc uczynić malowanie bardziej opłacalnym i ograniczyć jego koszty.

    Każdy osprzęt lakierniczy jest pod pewnym względem wyjątkowy, a mimo to występują pewne wspólne cechy, które dotyczą wszystkich tego typu urządzeń. Dzięki zastosowaniu pewnych założeń i praktycznych metod jesteśmy w stanie poprawić efektywność każdego procesu lakierniczego. Możemy tego dokonywać poprzez:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...