Fot. 2. Elementy lakierowane na modułach HQL w ramach/stelażach lakierniczych.
Przypadek nr 2
Zestawienie kosztów - pojedyncze zawieszki a system HQL (system ramowy z szybkowymiennymi modułami HQL , zawieszki zintegrowane na stałe z modułem, 30 stałych punktów podwieszenia bez konieczności osobnego uzbrajania każdego punktu zawieszenia). W drugim kalkulowanym przykładzie porównujemy a) zawieszenie tradycyjne na zawieszkach pojedynczych z b) szybkowymiennymi modułami poprzecznymi typu HQL mocowanymi w ramach/stelażach lakierniczych. Po uwzględnieniu odpowiednich kosztów uzyskujemy łączną ich wysokość za każdy element poddany obróbce lakierniczej. Ta zmiana powoduje oszczędności w wysokości 51% w stosunku do najprostszej i najtańszej metody zawieszania.
Wariant HQL - HangOn Quick Level - jest najnowszym, bardzo prostym i stosunkowo tanim systemem zawieszania. Haki z drutu sprężynowego przymocowane na stałe do listwy posiadają grubość zaledwie 1,0 mm, dzięki czemu nie pozostawiają nawet najmniejszych śladów po zawieszaniu, ich udźwig to do 2 kg masy na pojedynczą zawieszkę. Dostępne obecnie standardowe ramy/stelaże typu HCF są dostosowane do szybkiego i łatwego wyposażania ich w moduły HQL. Dzięki tej metodzie wykorzystujemy całą wysokość ramy jaką dysponujemy do malowania.
Wniosek
Przykład ten pokazuje, iż zastosowanie systemów typu HQL w ramie/stelażu lakierniczym przynosi największą oszczędność na skutek wymienialności całego kompletnego modułu poprzecznego. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju zawieszenia, oprócz obniżenia kosztów całkowitych - a szczególnie energii - uzyskujemy też wiele innych korzyści związanych z samym procesem malowania.
Należy pamiętać, że konieczne będą pewne zmiany i nakłady logistyczne wewnątrz lakierni ze szczególnym uwzględnieniem sposobu i miejsca przechowywania, załadunku i rozładunku zarówno modułów, jak ram stosowanych w nowych systemach zawieszania. Przeprowadzona analiza została potwierdzona w praktyce (zdjęcia systemów z detalami fot. 1 i fot. 2) Okazało się w sposób niepodważalny, że można zdecydowanie obniżyć zużycie energii, zaoszczędzić czas i obniżyć koszty całkowite tylko nieznacznie podnosząc wydatki na modyfikację systemów zawieszania.
SILPOL S.C.
Komentarze (0)