• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(82)/2013

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Bezfosforowe przygotowanie powierzchni przed procesami nakładania powłok lakierniczych


    Odtłuszczanie powierzchni, nakładanie powłok konwersyjnych, jak i stosowanie środków polepszających przyczepność, to pierwsze kroki do zapewnienia właściwej adhezji farby i odporności korozyjnej. Niestety, procesy te mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Obecnie międzynarodowe rozporządzenia dotyczące oczyszczania ścieków, jak i właściwego zarządzania odpadami chemicznymi, są coraz bardziej restrykcyjne.


    Firma Atotech wprowadziła nową technologię przygotowania powierzchni wspomagającą lakiernie w redukcji wytwarzania niebezpiecznych związków bez ujemnego wpływu na wydajność procesów, jak i ich jakość.

    1298redukcja_001.jpgRys. 1. Od lewej: wprowadzenie do środowiska fosforu i jego związków; fosfor wspomaga wzrost glonów, zmniejszając ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie; zmniejszenie stężenia tlenu prowadzi do śnięcia ryb; zmniejszenie populacji ryb - mniej pożywienia dla ludzi, ptaków i organizmów wodnych. Negatywny wpływ na rozmnażanie się ryb.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Wpływ fosforu na środowisko

    Fosfor jest naturalnym składnikiem ekosystemu i występuje w niewielkiej ilości w środowisku naturalnym. Jest również składnikiem pokarmowym, powodującym wzrost organizmów żywych, zarówno lądowych, jak i wodnych. Jeśli fosfor jest wprowadzany z zewnątrz do środowiska, na przykład wraz z nawozami sztucznymi, detergentami czy innymi chemikaliami przemysłowymi, jego nadmiar powoduje zjawisko eutrofizacji. Eutrofizacja to "odpowiedź" ekosystemu na podwyższony poziom substancji pokarmowych. Pierwszym skutkiem wprowadzania do środowiska wodnego nadmiaru fosforu jest szybki wzrost ("zakwity") glonów. Zwiększona populacja glonów, idąca w parze z krótkim cyklem ich rozwoju, powoduje nadmierne nagromadzenie się materii organicznej. To zjawisko, wraz z postępującym równolegle rozkładem glonów, powoduje zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Uniemożliwia to podtrzymanie odpowiednich warunków do życia dla pozostałych organizmów. Następują masowe śnięcia ryb i zagłada innych organizmów żyjących w wodzie (rys. 1). Ma to bezpośredni wpływ na warunki rozwoju ludzi, jak i zwierząt. Ryby nie są jedynie składnikiem diety ludzi, lecz również stanowią główne źródło pożywienia dla ptaków oraz licznych gatunków wodnych. Ponadto, masowy zakwit glonów przyczynia się również do wytwarzania znacznych ilości toksyn, które to mogą wywoływać uczulenia skóry u ludzi oraz powodować choroby układu oddechowego. Dodatkowo, znacznie zwiększa się koszt uzdatniania tak zanieczyszczonej wody.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...