• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(71)/2011

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Automatyczne lakierowanie kompleksowych podzespołów


    W nowo wybudowanej lakierni firmy MAN Truck&Bus w Monachium uruchomiono automatyczną linię do malowania półosi samochodów ciężarowych, wyposażonych w różne typy systemów hamulcowych oraz przekładni. Modułowa budowa programów malarskich gwarantuje oszczędność kosztów programowania także w przypadku malowania zróżnicowanej palety części. Szczególnie wydajnie pracuje system recyrkulacji powietrza w kabinach malarskich.


    W ramach reorganizacji produkcji, w firmie MAN Truck&Bus z siedzibą w Monachium, zmodernizowano całkowicie malarnię półosi pojazdów ciężarowych, uwzględniając jednocześnie potrzeby produkcji w dniu dzisiejszym jak i w przyszłości.

    Mimo iż pracująca do tej pory malarnia wyposażona była już w roboty malarskie, to kluczowe wyzwanie zaplanowanego przedsięwzięcia polegało na zautomatyzowaniu procesu lakierowania różnorodnych wariantów półosi, dodatkowo w zestawie z przekładniami. Kolejnym wymaganiem, stawianym zwłaszcza samej realizacji projektu, było zintegrowanie nowej instalacji lakierniczej z nowym tokiem produkcji oraz dopasowanie jej do aktualnego stanu zabudowy zakładu produkcyjnego w Monachium przy jednoczesnej eksploatacji obecnej malarni. Przeprowadzenie tego projektu powierzono firmie b+m surface systems. Decydującym czynnikiem przy wyborze zleceniobiorcy było doświadczenie, które producent urządzeń posiadał w zakresie lakierowania pojazdów użytkowych oraz techniki lakiernictwa przy zastosowaniu robotów malarskich.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    48-sekundowy cykl

    W nowej lakierni malowane są różnego rodzaju półosie pojazdów ciężarowych wraz z hamulcami oraz przekładniami osiowymi. Szerokość osi waha się między 2500 a maks. 3000 mm. Ciężar jednej osi wynosi maks. 1000 kg. Instalację lakierniczą eksploatuje się w systemie pracy dwuzmianowej, jednakże jest ona przystosowana również do pracy trójzmianowej. Wydajność linii aplikującej podkład wynosi maks. 75 obiektów na godzinę z czego wynika prędkość transportu 4,4 m na minutę oraz czas taktu wynoszący 48 sekund. Wychodząc z założenia, że całkowita powierzchnia malowania półosi wynosi 2 m², to wydajność nakładania farby leży w granicach 150 m2/h. Natomiast wydajność linii do malowania nawierzchniowego to 15 obiektów w ciągu godziny, gdzie czas taktu wynosi 240 sekund a prędkość transportowania 0,9 m/min. Linia ta przystosowana jest również do pracy w trybie taktowym. Cechą szczególną tej linii jest zainstalowana przed kabiną malarską strefa schładzania, która zapewnia temperaturę obiektów nie wyższą niż 45°C, przed wejściem do kabiny lakierniczej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...