Drugą liczącą się organizacją kształcącą inspektorów jest norweskie FROSIO. Norwegia do lat 60. XX wieku była stosunkowo biednym krajem, utrzymującym się z rolnictwa, wydobycia rud cynku i rybołówstwa. Odsetek ludzi z wykształceniem technicznym był niski jak na warunki europejskie. Odkrycie złóż ropy i gazu nagle zmieniło te relacje. Norwegowie, oprócz kształcenia kadry inżynierskiej, postawili duży nacisk na nadzór wykonywanych prac, w tym zabezpieczeń antykorozyjnych. Dziś inspektorzy FROSIO są na świecie uznawani na równi z inspektorami NACE. FROSIO prowadzi kursy jednostopniowe kończące się bardzo trudnym egzaminem praktycznym i teoretycznym, natomiast inspektorzy, w zależności od doświadczenia zawodowego, uzyskują stopień I, II i III (najwyższy). Ich uprawnienia są weryfikowane raz na 5 lat.
Trzecią organizacją, z której certyfikatem inspektorzy są uznawani w świecie jest ICorr (The Institute of Corrosion or Correx Ltd.) mieszczący się w Northampton.
Uprawnienia inspektorskie nadane przez wymienione organizacje są uwzględnione w normie M-501.
W Polsce też mamy organizację podobną do FROSIO, niestety bez umocowań prawnych w obszarze budownictwa lub przemysłu stoczniowego. Jest to Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (PSK). Nie nadaje ono uprawnień inspektorskich, chociaż nadaje tytuły "rzeczoznawcy ochrony przed korozją". PSK organizuje raz w roku konferencje, które są miejscem spotkań zarówno praktyków, jak i naukowców z branży antykorozyjnej (farby, ochrona katodowa, wytwórnie konstrukcji stalowych, projektanci zabezpieczeń antykorozyjnych itp.)
Jedyną, znaną mi, w Polsce organizacją stawiającą wymagania dotyczące nadzoru prac antykorozyjnych jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w formie zarządzenia wydała "Zalecenia do wykonywania i odbioru antykorozyjnych zabezpieczeń konstrukcji stalowych drogowych obiektów mostowych". Dzięki temu zarządzeniu oraz związanej z antykorozją działalnością Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, coraz częściej przy przetargach na budowę bądź renowację stalowych mostów pojawia się wymóg zatrudnienia przez wykonawcę inspektora prac antykorozyjnych. IBDiM organizuje 3-stopniowe kursy "Projektowanie i nadzór nad wykonywaniem zabezpieczeń antykorozyjnych na mostach stalowych", po ukończeniu których można ubiegać się o certyfikat spełniający wymagania wynikające ze wspomnianego zarządzenia. Instytut organizuje też kursy "Projektowanie i nadzór nad wykonywaniem zabezpieczeń antykorozyjnych na konstrukcjach betonowych".
Komentarze (0)