• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(95)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Lakiernictwo Proszkowe

    Badanie Powłok

    Procesy Wspomagające

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 3 z 4

    Kto więc zatrudnia inspektorów prac malarskich lub szerzej temat ujmując, inspektorów prac antykorozyjnych?

    Pierwsza grupa to już wspomniane stocznie. Druga to producenci farb. Na powłoki malarskie i zabezpieczenia antykorozyjne udzielane są wieloletnie gwarancje. Do sprawdzenia, czy wyroby stosowane są zgodnie z zaleceniami producenta wykorzystuje się inspektorów, pisaliśmy już o tym wielokrotnie [2]. Najbardziej powinni być zainteresowani zatrudnianiem inspektorów inwestorzy, bo dzięki nim mogliby "wymóc" odpowiednią jakość prac i zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Niestety, inwestorzy najczęściej szukają pomocy wśród specjalistów, dopiero jak coś się złego dzieje z obiektem, trzeba wyegzekwować uprawnienia wynikające z gwarancji lub opracować najskuteczniejszą metodę ratowania obiektu. Kolejną ważną grupą, która mogłaby skorzystać z wiedzy inspektorów zabezpieczeń antykorozyjnych są projektanci, najczęściej o bardzo słabej wiedzy z zakresu projektowania zabezpieczeń antykorozyjnych. Też już wspominaliśmy o tym na łamach "Lakiernictwa Przemysłowego" [1]. Inspektorzy i rzeczoznawcy posiadają sporą wiedzę teoretyczną i praktyczną. Są w stanie, po zapoznaniu się z projektem, zlokalizować miejsca wymagające szczególnej troski, jeśli chodzi o ich poprawne zabezpieczenie, potrafią wskazać błędy projektowe, np. miejsca mogące stanowić tzw. pułapki korozyjne, znają też dobrze współczesne technologie i najlepsze materiały do ochrony przeciwkorozyjnej.


    1590rola_005.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ocena chropowatości przy użyciu komparatora to tylko jedna z metod, choć dość powszechnie stosowana przez inspektorów.


    1590rola_006.jpg

    Badanie poziomu zanieczyszczeń jonowych powinno być standardem dla konstrukcji pracujących w środowiska C4, C5M, C5I i tam, gdzie mamy do czynienia ze stałą kondensacją wilgoci lub ciągłym zanurzeniem.


    1590rola_007.jpg

    Sprawdzenie warunków termiczno-wilgotnościowych to jedna z wielu standardowych czynności inspektorskich poprzedzających malowanie.


    Na świecie, szczególnie w USA, inspektorów zatrudniają firmy ubezpieczeniowe. Poprawne zabezpieczenie antykorozyjne i ogniochronne ma wpływ na wysokość stawek ubezpieczeniowych, a źle wykonane zabezpieczenia mogą stanowić podstawę odmowy ochrony ubezpieczeniowej.

    Codzienność pracy inspektora to w największym skrócie kontrola wykonywania powłok malarskich, metalizacyjnych i ogniochronnych, a więc:

    - sprawdzenie przygotowania powierzchni (przygotowanie spawów i krawędzi, sprawdzenie obecności zanieczyszczeń jonowych, jakości obróbki strumieniowo-ściernej, profilu chropowatości, odpylenia, itp.);

    Tagi: antykorozja,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...