• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Przygotowanie Powierzchni

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5

    Trendy lakiernicze w przemyśle samochodowym


    Lakierowanie dostarcza czegoś więcej niż powierzchnia ochronna: wpływa ono na wygląd pojazdu, a tym samym również na wrażenie klienta. Lakierowanie jest zarazem jednym z najbardziej energochłonnych procesów podczas produkcji samochodu. W konsekwencji branża lakiernicza pracuje nad rozwiązaniami, które promują wydajniejsze korzystanie z zasobów podczas równoczesnej optymalizacji jakości.


    Optymalizacja cech jakościowych powłok lakierniczych nadwozia samochodu, czy to jego części wewnętrznej, czy zewnętrznej, jest jednym z wyzwań, któremu musi stawić czoło przemysł motoryzacyjny i jego dostawcy. Z jednej strony obejmuje ona poprawę odporności na korozję, a także inne oddziaływania fizyczne, chemiczne i mechaniczne, na których wpływ narażone są części pojazdów. Z drugiej strony, nacisk kładzie się także na wrażenia wzrokowe i dotykowe, które służą indywidualizacji wyglądu pojazdu. Rosnąca, ze względu na globalną konkurencję, presja kosztów i wymagania dotyczące przyjaznej środowisku produkcji czynią koniecznym, aby planowanie procesu malowania było bardziej wydajne, odbywało się w sposób chroniący zasoby. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na planowanie procesu malowania, jest wzrastająca ilość mieszanek metali stosowanych do nadwozi i ich części, co jest skutkiem rozszerzenia zakresu stosowania strategii konstrukcji lekkich.


    1351rownowazenie_001.jpg


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    E-wahadło pozwala na optymalizację jakości obróbki wstępnej i katodowego malowania zanurzeniowego za pomocą odpowiedniej sekwencji ruchów, które są dobierane indywidualnie, w zależności od kształtu odpowiedniego nadwozia samochodowego. Ponadto, proces kąpieli jest krótszy a użycie mediów niższe, w porównaniu z konwencjonalnymi przenośnikami kołyskowymi. Źródło: Eisenmann


    Bardziej ekologiczna obróbka wstępna

    Nadal zwyciężają pewne uprzedzenia - szczególnie, gdy dotyczą one nadwozi samochodowych - ale coraz częściej do obróbki wstępnej nadwozi samochodów i części samochodowych stosowane są kąpiele "zimne". Przyczyny wzrostu popularności procesów nanoceramicznej obróbki wstępnej, które mogą być realizowane jako metody zanurzania lub rozpylania cieczy, są oczywiste: w przeciwieństwie do tradycyjnego fosforanowania cynkowego, alternatywna, wolna od metali ciężkich, obróbka wstępna może odbywać się w temperaturze pokojowej. Prowadzi to do oszczędności w zakresie zużycia energii i emisji. Kolejnymi jej zaletami są minimalne wydatki na oczyszczanie ścieków i ich neutralizację a także system czyszczenia oraz na konserwację. Tego rodzaju obróbka wstępna ma także kolejnego asa w rękawie w odniesieniu do konstrukcji lekkich, jest kompatybilna z wieloma metalami.

    Tagi: Paint Expo,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...