• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Przygotowanie Powierzchni

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 2 z 5

    Osiągalne są także ekologicznie korzystne alternatywy dotyczące pierwotnej powłoki lakierniczej, bazujące na katodowym malowaniu zanurzeniowym. Alternatywy te zawierają mniej niż 1% rozpuszczalnika i są wolne od cyny, co czyni je zgodne z przyszłym ustawodawstwem europejskim, a także innymi regulacjami. Malowanie zanurzeniowe charakteryzuje się idealnym pokryciem i dobrą ochroną przed korozją.

    Podczas gdy nadwozia samochodowe przechodzą obróbkę wstępną i proces zanurzeniowego malowania katodowego, systemy wahadłowe z dowolnie programowalnymi osiami do przesuwania, podnoszenia i ruchu obrotowego pozwalają na dokładne dopasowanie krzywej zanurzania i czasu obróbki do indywidualnego kształtu karoserii. Tak skoordynowana sekwencja ruchów zapewnia również uzyskanie jednolitej każdej powłoki a także niższej temperatury osłon i mniejszej pobieranej mocy do łączenia powierzchni, zapewniając tym samym optymalną jakość.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Coraz bardziej rozpowszechniona staje się technologia przenoszenia bez wykorzystania rur ślizgowych, nie tylko w trakcie obróbki wstępnej, ale także w czasie rzeczywistego procesu powlekania. Dzieje się tak nie tylko ze względu na związane z tym oszczędności energii wynikające z faktu, że wyeliminowane zostały straty ciepła związane z podgrzewaniem w piecu grzewczym dużych rur ślizgowych.


    Większa racjonalizacja procesów malowania

    Dla procesu malowania z zastosowaniem powłoki maskującej, a także dla tak zwanych systemów zintegrowanych, alternatywą są farby ekologiczne, rozcieńczane wodą, które są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki zawierające rozpuszczalniki, mimo wyższych poziomów zużycia energii i emisji CO2. Wynika to z niższych poziomów emisji przez nielotnych związków organicznych VOC. W przypadku tradycyjnych procesów z zastosowaniem powłoki maskującej, używanie mokrego na mokre (metody, przy której powłoka gruntowa, powłoka podstawowa oraz powłoka przeźroczysta są stosowane bez pośredniego suszenia) oferuje korzyści ekonomiczne i ekologiczne. Składają się na nie krótszy czas produkcji, ograniczenie zużycie energii, krótsze linie malarskie i niższe poziomy emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Korzyści te są nawet jeszcze bardziej znaczące w przypadku zintegrowanego procesu malowania. W tym przypadku zostaje wyeliminowany etap stosowania warstwy farby gruntowej wraz z towarzyszącym mu etapem polimeryzacji farby. Prowadzi to do ograniczenia zużycia energii i emisji CO2 aż do 20%. Ostatnim, ale nie mniej ważnym jest fakt, że cała sekcja nanoszenia powłoki maskującej w systemie malowania staje się zbędna, podobnie jak towarzyszące jej inwestycje. Z tych właśnie powodów procesy zintegrowane stają się coraz popularniejsze, nawet w odniesieniu do malowania części z tworzyw sztucznych.

    Tagi: Paint Expo,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...