• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Motoryzacja

    Przygotowanie Powierzchni

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 3 z 5


    Minimalizację strat farby oferuje również możliwość racjonalizacji procesów malowania. Wspomagane elektrostatycznie pistolety natryskowe i rozpylacze obrotowe o dużej szybkości przyczyniają się do osiągnięcia poziomów wydajności aplikacji wyższych niż 90%. W związku z tym, systemy te w coraz większym stopniu są wykorzystywane do malowania wnętrz nadwozi samochodowych. Ten typ malowania często zostaje zautomatyzowany przy pomocy robotów przemysłowych. Pozwala to na dodatkowe ograniczenie kosztów zużycia materiałów, roboty przemysłowe umożliwiają także lepszą odtwarzalność efektów malowania i powodują mniejsze braki, a także ułatwiają przełączanie z systemu nawiewu świeżego powietrza na systemy jego recyrkulacji. To z kolei prowadzi do oszczędności energii pomiędzy 60 a 70%.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Aktualnie prowadzone są badania nad zastosowaniami nowych technik, które są ukierunkowane na zastosowanie farb praktycznie do malowania bezrozpryskowego. Minimalizację strat farb wspiera także symulacja ich nakładania.

    Jednakże dopóki jest to możliwe, należy stosować malowanie bezrozpryskowe, gdyż musi się znaleźć bardziej skuteczny sposób usuwania mgiełki farby. Jednym z rozwiązań są systemy separatorów elektrostatycznych. W porównaniu z konwencjonalnym płukaniem wodą, pozwalają one zaoszczędzić do ? potrzebnej energii, zużycie wody może zostać ograniczone o więcej niż 85%.

    1351rownowazenie_002.jpg

    Optymalizacja cech jakościowych wewnętrznych i zewnętrznych powłok malarskich jest jednym z wyzwań stojących przed przemysłem motoryzacyjnym i jego dostawcami. Technologie lakiernictwa przemysłowego oferują różne rozwiązania w tym zakresie. Źródło: Berlac


    1351rownowazenie_003.jpg

    Innowacyjny system reakcyjnego formowania wtryskowego RIM z efektem samoleczenia otwiera nowe perspektywy dla malowania wysokojakościowych części wewnętrznych wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego i metalu. Źródło: Votteler


    Energooszczędne suszenie

    Przemysł pracuje także nad energooszczędnymi procesami suszenia. Dążenia te obejmują optymalizację obiegu powietrza poprzez strefę śluzy, tunelu oraz optymalizację elementów grzejnych i systemów wykorzystania ciepła odpadkowego. Inne jest podejście do energii na życzenie. Rozwiązanie to koncentruje się na adaptacji objętościowego przepływu powietrza i oczyszczania powietrza wylotowego do wymagań strefy specjalnej. Potencjalne oszczędności energii powinny być także osiągnięte dzięki zastosowaniu wysokowydajnych dysz rozprowadzających powietrze. Umożliwiają one szybsze podgrzewanie grubościennych części nadwozia, pozwalając im w ten sposób szybciej opuścić strefę suszenia. Oprócz oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, można w ten sposób uniknąć przegrzania elementów cienkościennych oraz deformacji części.

    Tagi: Paint Expo,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...