Minimalizację strat farby oferuje również możliwość racjonalizacji procesów malowania. Wspomagane elektrostatycznie pistolety natryskowe i rozpylacze obrotowe o dużej szybkości przyczyniają się do osiągnięcia poziomów wydajności aplikacji wyższych niż 90%. W związku z tym, systemy te w coraz większym stopniu są wykorzystywane do malowania wnętrz nadwozi samochodowych. Ten typ malowania często zostaje zautomatyzowany przy pomocy robotów przemysłowych. Pozwala to na dodatkowe ograniczenie kosztów zużycia materiałów, roboty przemysłowe umożliwiają także lepszą odtwarzalność efektów malowania i powodują mniejsze braki, a także ułatwiają przełączanie z systemu nawiewu świeżego powietrza na systemy jego recyrkulacji. To z kolei prowadzi do oszczędności energii pomiędzy 60 a 70%.
Jednakże dopóki jest to możliwe, należy stosować malowanie bezrozpryskowe, gdyż musi się znaleźć bardziej skuteczny sposób usuwania mgiełki farby. Jednym z rozwiązań są systemy separatorów elektrostatycznych. W porównaniu z konwencjonalnym płukaniem wodą, pozwalają one zaoszczędzić do ? potrzebnej energii, zużycie wody może zostać ograniczone o więcej niż 85%.
Energooszczędne suszenie
Przemysł pracuje także nad energooszczędnymi procesami suszenia. Dążenia te obejmują optymalizację obiegu powietrza poprzez strefę śluzy, tunelu oraz optymalizację elementów grzejnych i systemów wykorzystania ciepła odpadkowego. Inne jest podejście do energii na życzenie. Rozwiązanie to koncentruje się na adaptacji objętościowego przepływu powietrza i oczyszczania powietrza wylotowego do wymagań strefy specjalnej. Potencjalne oszczędności energii powinny być także osiągnięte dzięki zastosowaniu wysokowydajnych dysz rozprowadzających powietrze. Umożliwiają one szybsze podgrzewanie grubościennych części nadwozia, pozwalając im w ten sposób szybciej opuścić strefę suszenia. Oprócz oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, można w ten sposób uniknąć przegrzania elementów cienkościennych oraz deformacji części.
Komentarze (0)