• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 4


    Z uwagi na fakt, iż węglowodory i modyfikowane alkohole są substancjami lotnymi tworzącymi z powietrzem mieszaniny wybuchowe, ich użytkowanie w temperaturze przewyższającej temperaturę zapłonu wymaga, aby instalacja przemysłowa miała odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe i przeciwwybuchowe. Niepalne produkty, jakimi są chlorowane węglowodory, posiadają właściwości chemiczne i fizyczne sprzyjające innym przeznaczeniom w zakresie oczyszczania. Dla przykładu, dzięki małemu napięciu powierzchniowemu oraz wysokiej stabilności chemicznej są bardzo dobrymi rozpuszczalnikami tłuszczy. Zasadą jest, iż CHCs sprzyjają efektywnemu usuwaniu niepolarnych olejów oraz lekko polarnych tłuszczy z elementów o skomplikowanych kształtach, nie dopuszczając przy tym do powstawania korozji, produktów oksydacji, odbarwień, zmatowień czy też innych niepożądanych zmian na powierzchni. Związki CHCs są zazwyczaj stosowane tam, gdzie mamy do czynienia z ciężkim zaolejeniem detalu, np.: chlorowanymi i wysokosiarkowymi olejami, które są wynoszone przez medium myjące a następnie usuwane z detalu. W wyniku procesu destylacji oleje te są przetwarzane na produkty kwasowe, które to osłabiają właściwości myjące oraz ograniczają czas działania HCs oraz modyfikowanych alkoholi. W tej sytuacji chlorowane węglowodory dają możliwość ponownej stabilizacji, która to nie jest możliwa w przypadku zastosowania HCs i modyfikowanych alkoholi. Rozpatrując kwestię odparowania, bardziej użytecznymi są chlorowane węglowodory dzięki ich niższemu współczynnikowi ewaporacji. Ogólnie mówiąc, schną one szybciej i lepiej, co powoduje, iż są preferowanymi środkami do oczyszczania elementów o skomplikowanych kształtach i zagłębieniach. Węglowodory, modyfikowane alkohole, jak również CHCs są użytkowane w zamkniętych obiegach, co zapewnia bezpieczeństwo oraz pełną kontrolę procesu.

    981rsmbdl_01.jpg

    Ta komora jest automatycznie kontrolowana pod względem przecieków zanim cykl mycia zostaje rozpoczęty, przez co jesteśmy pewni, iż rozpuszczalnik nie ulotni się do atmosfery.

    Fot. EMO Oberflächentechnik

    981rsmbdl_02.jpg

    Mocno zaolejone elementy, takie jak zaprezentowane na zdjęciu, są typowymi przykładami dla zastosowania oczyszczania metodami rozpuszczalnikowymi.

    Fot. Pero

    981rsmbdl_03.jpg

    Systemy mycia rozpuszczalnikami są często używane w wieloetapowych procesach przygotowania powierzchni. Eliminowanie zróżnicowanych procesów oczyszczania pozwala uniknąć wielu problemów.

    Fot. Amsonic

    981rsmbdl_04.jpg

    Dla zapewnienia wysokich wymagań oczyszczania powierzchni rozwiązania z użyciem rozpuszczalników są zazwyczaj skomponowane z kilku zbiorników chemii oraz odpowiedniego systemu filtrów.